Generalni konzulat Srbije i Crne Gore odnedavno je na stalnoj adresi, u srcu Cikaga, u novim prostorijama koje se još sreduju za potrebe ovog diplomatskog predstavništva. Pocetkom godine je za generalnog konzula imenovan Desko Nikitovic, dosadašnji predsednik Kongresa srpskog ujedinjenja za Cikago.
Ni prva, ni druga vest nisu prošle bez glasnih komentara ovdašnje javnosti, zainteresovane za uspostavljanje punih diplomatskih odnosa sa Amerikom i pomalo iznenadene izborom prvog coveka u Generalnom konzulatu, jer se do sada retko dogadalo da u diplomatskim prestavništvima budu ljudi iz dijaspore.
Sa Deskom Nikitovicem razgovaramo u prostorijama Konzulata, za koje se još narucuje nameštaj i potrebna oprema.
– Pa ne znam ni ja da li pripadam dijaspori, ili sam za sve ove godine ostao neodvojen od matice. Ovde sam od 1992. godine, ali veze sa našom zemljom nikada nisam prekidao. Borio sam se sa drugima za ono što smo ucinili 5. oktobra i ne vidim ništa cudno u tomešto sam postavljen na ovu funkciju. Veoma sam uzbuden, jer me ceka mnogo posla, i zato sam i prihvatio ovo mesto, jer znam da moramo puno raditi – kaže za „Vesti“ generalni konzul.
Bez strah od obaveza
• Imate li strah od obaveza koje vas ocekuju?
– Apsolutno ne. Ja sam svestan da ce ovaj posao zahtevati moj dvadesetcetvorocasovni angažman, ali ja sam funkciju prihvatio i radicu najbolje što mogu.
Konzulat u Cikagu zatvoren 1991, kada su prekinuti diplomatski odnosi naše zemlje sa Amerikom, a ponovo je otvoren 4. oktobra prošle godine, na privremenoj lokaciji i uz službenike Konzularnog odeljenja ambasade u Vašingtonu.
– Ja sam na ovoj funkciji od 1. januara. Konzulat vec radi, za sada još ogranicenim kapacitetom, jer je potrebno mnogo vremena da se ovaj poslovni prostor adaptira prema zahtevima za diplomatsko predstavništvo. Nadamo se da ce to biti gotovo do sredine marta, a veci deo osoblja ce stici krajem ovog meseca. Imacemo najviše 10 službenika. I ja sam sada ovde samo nekoliko dana, u Beogradu sam završio jednomesecnu diplomatsku obuku. I, eto, možda sam prvi diplomata postavljen u novoj zajednici Srbije i Crne Gore. Ovo jeste neki novi pocetak, iako smo se svi za to spremali još od 5. oktobra, ocekujuci formiranje nove, reformisane države.
Znacaj stvaranja lobija
Delatnost konzulata mogla bi se podeliti na cetiri grupe važnih poslova, kojima ce i diplomatsko predstavništvo u Cikagu posvetiti znacajnu pažnju.
– Na prvom mestu je, naravno, konzularno-administrativna oblast. Konzularno odeljenje ce se baviti pitanjima izdavanja pasoša, viza, legalizacija i drugim administrativnim poslovima. Druga oblast je diplomatsko-politicka, i mi cemo pokušati da popravimo imidž naše države u Americi, kako u Senatu i Kongresu, tako i u medijima. Treca oblast je ekonomska, i posebno cemo se baviti razvojem ekonomskih odnosa, pronalaženjem odgovarajucih kompanija iz Ilinoisa koje su zainteresovane za ulaganja ili privatizaciju u Srbiji. Cetvrta oblast je saradnja sa dijasporom, pa cemo sa postojecim organizacijama i u kontaktu sa gradanima pokušati da sinhronizujemo odnose matice i dijaspore.
Decenija u dijaspori
Desko Nikitovic je roden u Arilju, 1960. godine. Završio je gimnaziju u Požegi i Pravni fakultet u Beogradu. Od 1992. godine živi i radi u Cikagu. Oženjen je suprugom Rajan, sa kojom ima sedamnćstomesecnu kcerku Evu.
• I dalje je veoma bolno pitanje naše zemlje i u Americi i u drugim važnim zemljama sveta nedostatak lobija, potreba za njegovim postojanjem i aktivnim radom. Koliko Konzulat može da doprinese tim aktivnostima?
– Ja se nadam da cemo mi u saradnji sa Ambasadom, i ukoliko se otvore konzulati u NJujorku i Los Andelesu, imati jedan organizovaniji, kompletniji nastup na americkom politickom prostoru. Mi konacno moramo shvatiti znacaj lobiranja i odnosa sa javnošcu, ali ja verujem da cemo biti pragmaticniji i tom problemu pristupiti sofisticiranije, prezentirati naše interese kereatorima americke spoljne politike. Sada nam je najvažnije dobijanje statusa normalnog trgovinskog partnera sa Amerikancima, jer smo mi još uvek u veoma nepopularnoj grupi, sa Irakom, Severnom Korejom i Kubom, i moramo se izboriti za normalizaciju tih odnosa, jer naša privreda i dalje ostaje nekonkurentna na americkom tržištu. Sa druge strane, to je i politicko pitanje, jer americki partneri još uvek nemaju interes za ulaganje u našu zemlju. Naravno, ponovo ce neka njihova uslovljavanja biti vezana za 31. mart, ali mi se moramo izboriti za normalizaciju odnosa.
Na novoj adresi
Adresa Generalnog konzulata u Cikagu je 201 East Ohio-#200, telefon za informacije 312-670-6707, rad sa strankama svakog radnog dana od 10 do 13 casova. Iz Konzulata mole sve zainteresovane da obave zamenu svojih dokumenata pre pocetka sezonskih gužvi i bez uobicajenih cekanja. Cena novog pasoša (i dalje sa oznakom SRJ) je 207 dolara.
• Koliko nama u Ilinoisu može pomoci izbor guvernera Roda Blagojevica, možemo li nekim idejama i predlozima lakše stici do njega i izboriti se za njihovu realizaciju?
– Izbor Roda Blagojevica za guvernera Ilinoisa je veoma važan za srpsku zajednicu ne samo zato što je on pomerio taj takozvani stakleni plafon i dokazao da prva generacija emigranata može i bez politickog pedigrea uspeti na politickij lestvici, vec i zato što bi svojim kontaktima i vezama mogao da pomogne realizaciju mnogih važnih ideja. Naravno, on ce u prvoj godini svog mandata biti zaokupljen problemima sa kojima se ovde susreo, ali sam siguran da ce on nama pomoci i politicki i na ekonomskom planu. Ja planiram da pripremimo jednu poslovnu delegaciju koja bi uskoro posetila Srbiju, eventualno otvorila privrednu kancelariju Ilinoisa u Beogradu.
NJegova uloga ce biti važna, mi na to racunamo i ja ocekujem pomoc od njega.
Poznajem ova teren
• Vaše postavljenje na mesto generalnog konzula nije ostavilo ravnodušnim ovdašnje Srbe, bez obzira na njihovo politicko opredeljenje ili pripadnost nacionalnim organizacijama. Reagovali su razlicito – od javnih odobravanja do javnih negodovanja i otvorenih iznenadenja. Kako reagujete na njihove reakcije i mislite li da ste pravi covek na pravom mestu?
– Ja se uopšte ne bih bavio reakcijama ljudi, jer mi to ne može pomoci da efikasno obavim ovaj posao. Iskreno cu vam reci da sam ja 10 godina ovde volontirao i pomagao srpski slucaj. Sa druge strane, mene nije imenovala dijaspora, nego Ministarstvo spoljnih poslova, kome ja dugujem svoju lojalnost. Ja dobro poznajem ovdašnju dijasporu i svaka njihova sugestija ce mi dobro doci, i dobornamernu cu prihvatiti i koristan predlog pretvoriti u akciju. Ali, necu se osvrtati na kuloarske price niti takozvano kadrovanje nekih koje nema nikakvo utemeljenje u realnosti. Spremno cu odgovoriti svojim obavezama. Sve svoje aktivnosti, i politicke i poslovne, ja sam zamrznuo, cak cu morati da vratim svoju zelenu kartu, kako bih dobio diplomatski status. Prakticno sam se formalno-pravno vratio u Beograd i iz Beograda došao ovde. Mnogo je važno i šta je korisno rešenje, jer ja poznajem ovaj teren i politicki i ekonomski prostor.
I zato mislim da je ovo jedno veoma prakticno rešenje. Osim toga, ja sam dobio podršku i Kongresa srpskog ujedinjenja, i Srpskog narodnog saveza, i Srpske narodne odbrane, mnogih važnih i uticajnih ljudi.