ZA SRPSKE VLASTI NEMOGUćA MISIJA ZAMENA PUTNIH ISPRAVA U PREDVIđENOM ROKU

PLAVI PASOŠI DO KRAJA 2010?

• Ministar za dijasporu Srđan Srećković najavio mogućnost izmene zakona kako bi se produžila važnost starim dokumentima na još godinu dana

Srpske vlasti postale su svesne da do kraja godine, kada ističe važnost starim, plavim pasošima, neće uspeti da zameni ni postojećih oko 1,2 miliona putnih isprava, a kamoli da izda i čitavih pet miliona, koliko se procenjuje da bi ih moglo biti.
Prema izveštaju Ministarstva spoljnih poslova iz aprila ove godine, u tek osam od predviđena 22 diplomatsko-konzularna predstavništva Srbije, moguće je podneti zahteve za izdavanje novih pasoša. Imajući to u vidu, ministar za dijasporu Srđan Srećković je najavio i moguću inicijativu o produženju važnosti starim pasošima za još godinu dana. Nikakva odluka nije doneta, a ukoliko je i bude, taj posao će morati da uradi MUP Srbije u čijoj nadležnosti je sprovođenje Zakona o putnim ispravama građana.

Policija predlaže izmenu zakona

Da bi se produžio rok važnosti plavim pasošima, neophodna je izmena Zakona o putnim ispravama. Ukoliko do toga dođe, to će biti drugo produžavanje rokova putnih isprava. Drama iz prošlog decembra, kada je u poslednji čas promenjen zakon, mogla bi da se ponovi. Premda inicijativu o izmeni zakona može da pokrene bilo koji državni organ, MUP Srbije je taj koji mora da predloži izmene, ali se ministar policije Ivica Dačić zasad o tome nije izjašnjavao.

– Naši državljani zasad mogu da dobiju biometrijske pasoše u sedam ili osam diplomatsko-konzularnih predstavništava, ali smo u saradnji sa MUP-om uveli ubrzanu proceduru po kojoj naši građani iz dijaspore mogu u otadžbini da dobiju pasoš za najviše nedelju dana – kaže za „Vesti“ ministar Srećković.
Za punih godinu dana, otkako su podeljeni prvi novi, crveni pasoši, približno pola miliona građana Srbije dobilo je novi dokument. O broju pasoša izdatih u dijaspori preciznih podataka nema, ali je jasno da je ta brojka zanemarljivo mala.
– Naši sugrađani iz inostranstva koji ovde vade pasoše i lične karte nemaju nikakvih problema da ih dobiju u najkraćem roku, za 48 sati. Taj proces se završava po hitnom postupku kako bi imali što manje neprijatnosti i ne bi gubili vreme – ističe LJudmila Ostojić, šef odseka za upravne poslove u Policijskoj stanici Novi Beograd, u kojoj se predaje najveći broj zahteva za izdavanje novih dokumenata u Srbiji.

Nedeljno 27.000 dokumenata

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da EU ne traži od Srbije da ne izdaje pasoše građanima Kosova i Metohije, već traži garancije da će to, sa bezbednosnog aspekta, biti urađeno onako kako je regulisano šengenskim sporazumom.
– Kad je reč o onome što je definisano i potpisano između Evropske komisije i naše zemlje, Srbija je ispunila gotovo sve ono što je bilo predviđeno „mapom puta“ za liberalizaciju viznog režima. Mi smo dosta uradili na polju bezbednosti dokumenata, izdavanju novih ličnih karata i pasoša – naveo je Dačić.
Ministar je napomenuo da su Zavod za izradu novčanica i MUP pod velikim pritiskom da povećaju broj izdatih dokumenata, te da se trenutno nedeljno proizvodi 25.000 do 27.000 pasoša, što je, prema njegovim rečima, „tehnološki veoma napregnuto“.

Ona napominje da se o svim informacijama vezanih za izdavanje dokumenata naši građani mogu informisati na sajtu MUP-a kako bi se izbegli nesporazumi i ubrzao postupak.
– Treba imati u vidu da kod maloletnika koji žele da dobiju pasoš budu prisutna oba roditelja, a ako je prisutan samo jedan, drugi roditelj može dati pismenu saglasnost, koja je overena u diplomatsko-konzularnom predstavništvu. Deci do 14 godina pasoš traje dve, a starijima 10 godina. Prema novim propisima, lična karta je sada obavezna od 16 godina, a ne kao ranije od 18 godina – kaže Ostojićeva.

Beli šengen za milion Srba

Savet ministara Evropske unije će 25. maja, umesto danas, usvojiti Izveštaj o napretku država zapadnog Balkana u procesu vizne liberalizacije, posle čega se, tokom juna, očekuje i zvanična preporuka o tome za koje države vizni režim EU više neće važiti. Konačna odluka trebalo bi da bude donesena na jesen, po završetku izbora za Evropski parlament, mada svi zvaničnici Unije, ali i Srbije, ističu da je nezahvalno licitirati sa rokovima. Prema nezvaničnim informacijama iz Brisela, najbliži belom Šengenu su Crna Gora, Makedonija i Srbija, dok je sasvim izvesno da se tome ne mogu nadati Bosna i Hercegovina i Albanija.
U slučaju da se u Srbiji ne zamene stari pasoši do januara 2010. godine, procenjuje se da će nove isprave Srbije imati tek oko milion građana, koji bi mogli da računaju na putovanje bez viza u zemlje EU.

Uprkos ovim novinama, rezultati su obeshrabrujući i sve ukazuje da će zamena svih starih putnih isprava tokom ove godine biti „nemoguća misija“. Primera radi, samo u regionu Štutgarta ima oko 100.000 naših državljana sa plavim pasošima, dok se u Beču u avgustu prošle godine zakazivala predaja dokumenata za januar ove godine.
Vlada je očigledno shvatila da neće moći da do kraja godine zameni ni 1,2 miliona starih, plavih pasoša, a kamoli da izda potencijalnih pet miliona novih putnih isprava. Za to ne postoji ni dovoljan broj službenika, niti oprema, što je sasvim jasno ako se zna podatak da nedeljno može da se proizvede približno 12.000 pasoša. Predsednik Boris Tadić i ministar policije Ivica Dačić dogovorili su nabavku dodatne opreme za proizvodnju putnih isprava da bi što je moguće više ubrzali proces.