Crkva Sveti Kiril i Metodije u Prilepu, izgrađena između 1926. i 1936. godine, ne predstavlja samo duhovni spomenik već i mesto od posebnog istorijskog značaja. U njenoj kripti nalazi se kosturnica sa posmrtnim ostacima oko 6.000 srpskih vojnika koji su dali svoje živote tokom Prvog svetskog rata. Ovaj deo crkve svedoči o ogromnoj žrtvi koju su ovi vojnici podneli za slobodu svog naroda.
Izgradnja crkve započeta je na inicijativu sveštenika Alekse Kočovića, predsednika srpske crkveno-školske opštine, sa ciljem stvaranja duhovnog utočišta za Prilepčane.
Foto: B. Dimović-Dimeski
Crkva je projektovana od strane poznatog srpskog arhitekte Momira Korunovića, na trikonhalnoj osnovi u obliku krsta, sa bazilikalnim izgledom. Fasada crkve nosi elemente Srpskog (Moravskog) stila, obogaćenog nacionalno-romantičarskim motivima, sa posebno istaknutim stilom iznad zapadnog ulaza.
Izgradnju crkve osvetio je Sveti Vladika Nikolaj Velimirović 1936. godine, čime je ovaj hram dobio dodatnu duhovnu težinu i značaj za verni narod. Međutim, posebno mesto zauzima kosturnica koja čuva sećanje na 6.000 srpskih heroja iz Prvog svetskog rata, čineći crkvu Sveti Kiril i Metodija svetim mestom trajne zahvalnosti i pijeteta.
Za portal Rasejanje.info Branko Dimović Dimeski