ZAHTEV SAMOSTALNE DEMOKRATSKE SRPSKE STRANKE HRVATSKOJ VLADI

Glavni odbor Samostalne demokratske srpske stranke na svojoj sednici u Vukovaru je odlučio da zatraži od hrvatske Vlade pravo na izbornu listu za dijasporu. Ova stranka na taj način želi da dobije još jednog predstavnika u hrvatskom Saboru, na sadašnjih tri, ukoliko lista za dijasporu prođe izborni prag od pet odsto. U stranci razmišljaju da ako su Hrvati u Bosni i Hercegovini dobili trideset biračkih mesta i ukoliko za njih mogu dobiti glasove za četiri mandata, onda i Srbi moraju da insistiraju na povećanju biračkih mesta, pre svega u Srbiji.

U stranci bi hteli da do te zakonske promene dođe već pre ovogodišnjih parlamentarnih izbora, koji će se održati u novembru, a veoma je blizu i opredeljenju da ne ide sa svojim kandidatima na državnu listu, već samo na manjinsku, kojoj bi onda bila dodata i pomenuta lista za inostranstvo.

Ovakvo rešenje se oslanja na loše iskustvo sa dvema listama, s obzirom na činjenicu da hrvatska država, pre poslednjih izbora, nije prihvatila zahtev manjinskih zajednnica da im da pravo na tzv. pozitivnu diskriminaciju: dakle, da manjinski predstavnci mogu da glasaju za svoje poslanike i na državnoj i manjinskoj listi. Na taj način se u mnogim sredinama događalo da su se glasovi srpske manjine raspršili upravo na te dve liste, onemogućavajući SDSS da pređu izborni prag od pet odsto. Otuda i očekivanje da bi glasajući samo za manjinsku listu i listu za dijasporu dobili na svojoj strani veću koncentraciju glasova, a to znači i veću mogućnost da pređu pomenuti izborni prag. Srpska narodna stranka Milana đukića je izvan ovakvih diskusija ne samo zbog loših odnosa sa SDSS-om, već i zato što joj je rejting slab.

Približiti se matici

– Da bi stranka osvojila mandat u dijaspori potrebno je stvoriti nekoliko bitnih preduslova. Zbog toga, sa hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom, već nekoliko puta razgovarali o povećanju broja biračkihi mesta u Srbiji sa tri, koliko ih je bilo na parlamentarnim izborima 2003. godine, na barem petnaest. Isto tako mislim da je zbog jedne ovakve izborne šeme neophodno poboljšati i saradnju sa institucijama Srbije, kvalitetnije sarađivati sa izbeglicama i njihovim udruženjima, te sa ljudima od ugleda i autoriteta koji su poreklom iz Hrvatske – istakao je na sednici predsednik SDSS-a Vojislav Stanimirović.