„Nadamo se da ce se naci dovoljno mudrosti da buduca državna zajednica Srbije i Crne Gore bude postavljena na svetosavskim osnovama kao zajednica srpskih zemalja koje cini narod iste vere, istorije i krvi“, navodi se u Rezoluciji koja je usvojena na trodnevnoj skupštini Eparhije kanadske, održanoj u Londonu (Ontario).
U prisustvu 65 delegata iz 27 parohija širom Kanade, razmotrena su pitanja od suštinskog znacaja za opstanak srpskog naroda, kako u domovini tako i u dijaspori, kao i za funkcionisanje i rad same eparhije. Sveštenici, predsednici crkveno-školskih opština i predstavnici eparhijskih tela izrazili su zabrinutost zbog pasivnosti državnih organa povodom Kosava i sudbine srpskih zemalja van granica Srbije i Crne Gore, napominjuci da i od rešavanja ovih pitanja umnogome zavisi okretanje srpske dijaspore ka srpskim prostorima.
Jedinstvo crkve
Posebno inspirativno za delegate na skupštini eparhije bilo je prisustvo episkopa nikšicko-budimljanskog Joanikija koji je održao predavanje na temu „Crkva kao zajednica“ i naglasio potrebu jedinstva crkve i ocuvanja vere. Na skupštini je prikupljeno 7.000 dolara za Nikšicko-budimljansku eparhiju, cime je i prakticno iskazano jedinstvo crkve.
„U našim mislima i srcima su naša braca na Kosovu, episkop Artemije, monasi, sveštenici i vernici, arhijereji u Republici Srpskoj, sveštenstvo, monaštvo i narod koji se vratio na svoja ognjišta u Federaciji BiH i Hrvatskoj, te mitropolit Amfilohije i episkop Joanikije, koje podržavamo u naporu da ocuvaju pravoslavlje u kolevci svetog Stefana Nemanje sa svetosavljem kao jedinim putem u carstvo nebesko“, stoji u rezoluciji.
Skupština je radila u cetiri odbora. Najviše tema i rasprava bilo je u prosvetno-misionarskom odboru, gde su dominirala pitanja školstva i izdavaštva. Odluceno je da se formira nastavni plan i program iz veronauke u eparhiji na osnovu pismenih obrada nastavnih jedinica, što je obaveza sveštenika od ove skupštine. U svim opštinama u kojima se nastava na srpskom jeziku ne izvodi pod pokroviteljstvom crkve, formirani su poverenici kako bi se uspostavili kontakti i deci približila njihova crkva i njeno delovanje.
Zabrinjavajuce pojave
„Izražavamo svoju zabrinutost nad nekim i sve ucestalijim pojavama necrkvenog ponašanja, kako svetovnih lica tako i pojedinih jerarhijskih lica. Prostorima naše eparhije hodili su sveštenici Šabacko-valjevske eparhije, ali ne u bratskoj poseti nama, istovernima, nego u poseti i druženju sa inovernima. Brinu nas, takode, pojave da se neke grupe pojedinaca stavljaju iznad autoriteta Svetog arhijerejskog sabora i srpskih arhijereja i samog svjatjejšeg patrijarha, i ‘cuvaju Crkvu od Crkve'“, navodi se u rezoluciji.
U oblasti izdavaštva najveci poduhvat u ovoj godini bice štampanje „Šematizma eparhije“ povodom 20 godina postojanja. Rec je o obimnom projektu sa više od 500 strana sa fotografijama, na srpskom i engleskom jeziku.
Eparhija kanadska u ovoj godini slavi dvadesetogodišnjicu postojanja, uz veliko zdovoljstvo ucinjenim i postignutim. Širom Kanade izgradeno je 15 novih bogomolja, broj sveštenika porastao je sa osam na gotovo 30, uspostavljene su parohije u svim delovima zemlje i ucinjeno mnogo kako bi crkva otvorila vrata „novodošlima“.
Doprinos uredenju manastira Milton
Finansijski odbor podneo je izveštaj o materijalnoj situaciji manastira Milton, sedišta eparhije. Istaknuto je da su svi dugovi otplaceni (i oni za freske), ali da ima još mnogo toga da se uradi, prvenstveno oko manastira i na imanju. U tu svrhu, medu delegatima prikupljeno je blizu 30.000 dolara.