Emir Demirović mora nazad u Srbiju. Njegova supruga, koja već 24 godine živi u Hamburgu, ostaje sama sa četvoro dece. Bespotrebno se cepa jedna porodica. Cenu će platiti deca, piše Hamburger abendblat.
Nije želeo autobusku kartu, ali je na kraju morao da je kupi. I to u jednom pravcu. Od Hamburga do Beograda za 107 evra. Troškove pokriva migraciona služba. Emir će 30. aprila morati na autobusku stanicu. Njegova supruga Martina ne može ni na šta drugo da misli, nego na taj datum. često stoji na prozoru stana u Mimelmansbergu i plače. Osećaj je kao da gubi muža, jer ostaje sama za četvoro dece. Sve to guši radost zbog rađanja najmlađe ćerke Emeli, koja ima svega četiri sedmice, navodi ovaj list, prenoseći detalje o životu Martine Demirović, koja u Nemačkoj živi preko 20 godina i njenom suprugu, čiji su boravak nadležne službe dovele u pitanje.
Emir je u Nemačku došao sa običnom vizom u pasošu i sve do danas, dakle tri i po godine boravio je Hamburgu. Kako je došao, ja više nisam htela da ga pustim da ode, priča Martina. Muž joj je bio veoma potreban. Deci je potreban. Zato je i ostao. Bez radne dozvole, 30-godišnji otac brinuo se o deci. Žena je radila kao spremačica u jednoj firmi. Uz nešto novca od države, imala je dovoljno za četvorosoban stan u istočnom delu Hamburga. Porodični život je koliko-toliko normalno funkcionisano. A onda je na svet došla Emili, navodi su u tekstu naslovljenom Ne bez oca.
Umesto flašice za bebu, karta za Beograd
Ali sada je pored flašica za bebu i autobuska karta. Sa svojom malom ćerkom, Emir će biti još samo do 30. aprila. Već koliko narednog dana, majka više neće moći da računa na njegovu pomoć. Ukoliko dobrovoljno do 2. maja ne napusti zemlji, biće deportovan. Za Martinu (28), malu Emili i ostalo decu Marčela, Mirijam i Ninu-Mariju to je cepanje porodice. Ne želim da napustim moju porodicu, želim da se staram o njoj, ali nemam drugu opciju, kaže Enis.
Migraciona služba tvrdi da je Demirović u Nemačku ušao sa turističkom vizom i da je zahtev za boravišni vizu, koja bi omogućila spajanje porodice odbijen, jer za istu nisu ispunjeni odgovarajući preduslovi. Nadležni poručuju da su razmotreni svi aspekti, ali da ni ekonomska, ni socijalna integracija nisu moguće.
Centar za socijalni rad tvrdi drugačije
Problem je zapravo mnogo kompleksniji, primećuje Hamburger abendblat. Jer je majka zbog trudnoće morala da prestane da radi, suprug bez radne dozvole ne može da radi. A bez boravišne dozvole, nije moguće izdavanje dozvole za rad. Istovremeno, bez posla nije moguća ni ekonomska integracija. Zbog svega toga će, po svemu sudeći, porodica biti kažnjena.
Demirović je samo jedan u nizu ovakvih slučajeva (godišnje ih ima oko 700). Služba za socijalni rad, koja štiti interese maloletnika, preporučila je migracionoj službi da promeni odluku, jer je to u interesu dece i porodice. Ali to se ipak nije dogodilo. Zakon je zakon, otac mora da napusti zemlju, piše list i dodaje, kako je socijalna služba već nagovestila da bi u slučaju, opterećenosti majke, mogla da razmotri preuzimanje odgovornosti za njenu decu.
Menadžeri u turizmu: Srbiji nije mesto u EU?
72 odsto turističkih menadžera smatra da EU ne bi trebalo proširivati na Srbiju 72 odsto turističkih menadžera smatra da EU ne bi trebalo proširivati na Srbiju
Nemačka novinska agencija DPA prenosi upozorenja iz turističke branše. Privredna i dužnička kriza u Evropi se svi više odražava na raspoloženje turista i na turistička kretanja na starom kontinentu uopšte. Anti-nemačke parole koje stižu sa Kipra, odraziće se i na broj turista na ovom mediteranskom ostrvu. Ali to nije jedini razlog. Ekonomska kriza dovodi do sve veće neravnoteže između severa i juga Evrope. Nemačka turistička branša smatra da bi to na duže staze moglo dovesti i do podele Evropske unije.
Najnoviji izveštaj zasnovana na istraživanju među menadžerima u turističkoj branši pokazuje da 87 odsto Nemaca ne bi letovalo na Kipru. Razlog: pogrešna slika o Nemcima. Ipak, 50 odsto ispitanika smatra da odluku o tome gde ići na odmor, ne bi trebalo donositi iz političkih pobuda. Menadžeri se žale da ne uspevaju da animiraju građane. Tvrde da ni vesti o izgradnji novih kazina ne pomažu mnogo. čak šta više mnogi misle da to narušava imidž ovog ostrva.
Oko 58 odsto ispitanika pozdravlja ulazak Hrvatske u EU ovog leta. Istovremeno, DPA prenosi kako je 72 odsto menadžera ocenilo da Evropsku uniju ne bi trebalo proširivati na Srbiju. A da njih svega 38 odsto veruje da bi članstvo Turske u EU bio logičan sled događaja. Zašto se nemački turisti udaljavaju od juga Evrope? Zato što smatraju da ih tamo neće biti dočekati raširenih ruku.
Pripremio: Jakov Leon
Odgovorni urednik: Ivan đerković