Zakon o amnestiji zaustaviće odliv mladih

Novi zakon o amnestiji, o kojem trenutno raspravlja Skupština Srbije, donosi se zato što novi propisi predviđaju profesionalizaciju Vojske Srbije. Zakon se donosi kako bi država sprečila dalji odliv svojih građana, naročito mladih, s obzirom na činjenicu da se za krivična dela za koja se predlaže amnestija vodi oko 5.000 postupaka, uglavnom protiv građana koji žive u inostranstvu.

Ministarka pravde Snežana Malović navela je da se izvestan broj državljana Srbije koji borave u inostranstvu, a nisu regulisali vojnu obavezu, opredeljuje za ispis iz državljanstva Srbije. Prema njenim rečima, znatan broj njih nije u mogućnosti da ostvari kontakt sa diplomatskim predstavništvima zbog udaljenosti, nedovoljne informisanosti, troškova, kao i da opravdano strahuju od eventualnog hapšenja prilikom povratka u Srbiju.
– U inostranstvu je oko 140.000 vojnih obveznika, od kojih oko 44.000 čine regruti, a godišnje se na zahtev oko 5.000 vojnih obveznika donese rešenje o produženju regrutne obaveze – navela je Malovićeva.

Inače, amnestijom će biti obuhvaćeni svi koji su od 18. aprila 2006. godine, kada je donet prethodni Zakon o amnestiji za ista krivična dela, pa do stupanja na snagu novog zakona izbegli vojnu obavezu ili je samovoljno prekinuli. Novi zakon predviđa oslobođenje od krivičnog gonjenja, oslobođenje od izvršenja kazne i brisanje osude. Da će ga podržati najavili su vladajuća koalicija i LDP, dok radikali i naprednjaci smatraju da taj akt dovodi u neravnopravan položaj građane koji su ispunili vojnu obavezu. Naprednjaci smatraju da krivično delo izbegavanje vojne obaveze praktično nema svrhu jer, kako tvrde, vlast neprekidno amnestira one koji su izbegli vojnu obavezu od oktobra 2000. godine.