Zakonska rampa za mlade

Zakonska rampa za mlade

Na poternici 2.000 regruta

Za oko 2.000 regruta iz dijaspore izdata je poternica i raspisan pritvor zbog izbegavanja izvršenja vojne obaveze. Oni će biti uhapšeni ukoliko pređu granicu Srbije i Crne Gore, i sledi im zatvor od godinu do deset godina.

Milan Petković, zamenik republičkog javnog tužioca, kaže da je to zakonski predviđena kazna za izbegavanje vojne obaveze bežanjem u inostranstvo. Svi regruti protiv kojih je podignuta krivična prijava, a još nema rešenja o pritvoru i nije izdata poternica, neće biti uhapšeni, i to nema veze sa naredbom ministra odbrane već sa zakonskom procedurom, kaže Petković za „Blic“.

On je odbio da komentariše naredbu ministra odbrane Prvoslava Davinića o povlačenju krivičnih prijava po kojima nije postupano.

– Samo sudska odluka je validna za tužilaštvo. A da li će Ministarstvo ili vojni odsek podnositi krivične prijave ili ne, to nije u ingerenciji tužilaštva – kaže Petković.

– Ministar odbrane nije zahtevao od republičkog javnog tužioca da se stave van snage poternice, niti da se obustave pokrenuti krivični postupci jer na to nema pravo, već je uputio zahtev da se povuku krivične prijave po kojima nije postupano. Konačnu odluku treba da donese nadležni javni tužilac – rečeno je u Ministarstvu odbrane, gde nije negirano da ova institucija nema ingerencije nad radom pravosudnih organa.

Regrute protiv kojih nije pokrenut postupak savetuju da su obavezni da ponesu dokaz o opravdanosti svog boravka u inostranstvu, potvrdu o školovanju, zaposlenju, ugovor o profesionalnom bavljenju sportom… Dokaze za regulisanje statusa treba da predaju u vojni odsek, prema mestu prebivališta, radi donošenja rešenja.

– Ministarstvo odbrane radi na kreiranju normativnih rešenja u oblasti vojne obaveze kojim bi se, regulisao status regruta koji žive i rade u inostranstvu. Donošenje ovih propisa očekuje se do kraja 2005. godine – kažu u Ministarstvu.

Hapšenje regruta bi moglo biti izbegnuto, kako kaže Petković, samo u slučaju da Skupština SCG donese zakon o amnestiji ili aboliciji, kao što je to učinila 7. oktobra 2000. godine. Tada je donet Zakon o amnestiji i povučene su sve poternice, rešenja za pritvor, kao i krivične prijave za krivično delo neodazivanja vojnom pozivu i izbegavanje vojne službe.

– Svi postupci koji su vođeni do 7. oktobra 2000. godine, tada su obustavljeni. Ali svi predmeti su ponovo procesuirani u svim slučajevima gde regruti nisu oslobođeni. Oni i svi koji izbegavaju vojnu obavezu od 2001. godine, sigurno su procesuirani i protiv njih je podignuta poternica – kaže Petković.

– Ministar odbrane ima dobre namere kada poziva regrute iz dijaspore koji nisu izvršili vojnu obavezu da dođu u zemlju. Ali, ako je pokrenut krivični postupak, doneto rešenje o sprovođenju istrage, verovatno je izdata poternica. Ali kako regrut ne može da proveri da li je na poternici, bolje da ne dolazi jer čim pređe granicu, biće uhapšen – kaže Tihomir Stojanović, advokat.

On je svojim klijentima savetovao da ne dolaze jer nije uspeo da otkrije da li je protiv njih podignuta poternica ili ne i da li je pokrenut postupak.

– Samo se u MUP-u može proveriti da li je neko na poternici ili ne. Samo se u okružnom tužilaštvu može saznati da li je postupak pokrenut ili ne. Imam nekoliko klijenata koji su me zamolili da to proverim za njih, ali predmeti su spakovani u kutije, predati okružnim tužilaštvima u Nišu, Novom Sadu i Beogradu, do njih je nemoguće doći. Sve priče ministara samo su čin dobre volje, ali iza njih ne stoji zakonska ingerencija – kaže Stojanović.

Okružni sudovi u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, tvrdi Petković, imaju precizne podatke koji predmet je procesuiran i regruti se mogu informisati preko svojih advokata.