U Centru „Sava“ u Beogradu juče je u organizaciji Fonda za humanitarno pravo (FHP) održan skup „Srebrenica – van osnovane sumnje“ posvećen zločinu nad Muslimanima u julu 1995. godine. Skup su obezbeđivale jake policijske snage, jer je proteklih dana bilo više nezvaničnih najava da bi ispred Centra „Sava“ mogli da se okupe desničari, odnosno protivnici Nataše Kandić, predsednice FHP-a, sa željom da je „podsete“ na brojne zločine koji su tokom rata u BiH izvršeni nad Srbima.
Zbog toga se juče ispred Centra „Sava“ nalazio veliki broj policajaca u civilu i više od 100 pripadnika Žandarmerije, koji su u punoj opremi, sa pancirima, šlemovima i štitovima, bili spremni da dočekaju nepozvane goste. Raspoređeni ispred ulaza u kongresni centar, na parkinzima, u autobusima i službenim vozilima, žandarmi su bili sve vreme u stanju pripravnosti. Ipak, do očekivanih incidenata nije došlo, pa je juče posle 13 veći broj policajaca povučen sa dužnosti.
Skupu je prisustvovao veliki broj zvaničnika Vlade Srbije, haških istražitelja, predstavnika Saveta Evrope, Oebsa, stranih ambasada, političkih stranaka u Srbiji, poslanika parlamenta SCG i Srbije, Veća za organizovani kriminal u Beogradu, tužilaštva za ratni zločin u SCG, ali i porodice žrtava masakra u Srebrenici.
Kritika parlamenta
Nataša Kandić juče je rekla da će parlament Srbije, ako usvoji deklaraciju o osudi svih zločina, a ne predlog nevladinih organizacija o jasnoj osudi zločina u Srebrenici, „pokazati da nije zapravo u stanju ništa da uradi“.
Ona je ocenila da su nedavna tribina na Pravnom fakultetu i video-snimak ubistva šestorice srebreničkih Muslimana u Trnovu doprineli izvesnim promenama u Srbiji posle desetogodišnjeg ćutanja o Srebrenici, ali da „ono što se dalje događa pokazuje da u institucijama postoji još uvek volja da se zadrži dobar odnos sa snagama iz Miloševićevog vremena“.
Pored Nataše Kandić, direktora Fonda za humanitarno pravo, govorili su, između ostalih, Stefano Valenti, specijalni predstavnik Saveta Evrope za SCG, Ivana Dulić-Marković, ministar u Vladi Srbije, Rifat Rastoder, potpredsednik Skupštine Crne Gore, Mihael Derus, zamenik šefa misije ambasade Nemačke, Milan St. Protić, Roderik Mur, zamenik američkog ambasadora u Beogradu…
Mur je rekao, između ostalog, da je „zločin u Srebrenici najgnusniji od Drugog svetskog rata“ i da stradanje srebreničkih Muslimana nikada ne sme biti zaboravljeno. Pojedinci koji su počinili zločine u Srebrenici, naglasio je američki diplomata, moraju da odgovaraju pred Haškim tribunalom ili domaćim sudovima. On je izrazio nadu da će „pravda nad počiniocima ratnog zločina u Srebrenici biti pravedno podeljena kako bi konačno došlo do pomirenja zaraćenih naroda“.