Zanimljivo istraživanje Švajcaraca
Kako dijaspora pomaže matici
Delegacija međunarodne organizacije za migracije, Dženifer Petre, koordinator SECO projekta iz Ženeve, i Ivana Crvenko, koordinator projekta za SCG, posetile su ove nedelje Ministarstvo za dijasporu u Beogradu, gde su razgovarale sa Ljiljanom Milutinović, sekretarom i ostalim predstavnicima ministarstva.
SECO je projekat švajcarskog Ministarstva za ekonomska pitanja, koji sprovodi Međunarodna organizacija za migracije IOM, a predmet njihovog istraživanja su etničke grupe imigranata u Švajcarskoj.
Cilj projekta, koji se bavi i srpskom dijasporom, jeste analiza imigranata u Švajcarskoj kroz periode njihovog doseljavanja, starosnu i kvalifikacionu strukturu. Takođe, analiziraće se učestalost i vrsta kontakata sa maticom, kao i razmotriti načini kako pomažu familije u matici.
U projekt su, na dobrovoljnoj bazi, uključeni članovi 200 srpskih domaćinstava koji žive i rade u Švajcarskoj. Poreklom su iz nekoliko opština među kojima su Beograd, Paraćin, Požarevac, Petrovac na Mlavi.
Oni će biti anketirani u Švajcarskoj i Srbiji prema posebno pripremeljenim upitniku. Posle prikupljanja i analiza podataka, na osnovu rezultata koji će biti poznati početkom septembra 2006, švajcarska vlada će ponuditi konkretne ekonomske programe radi kvalitetnije privredne saradnje sa „rodnim krajem“ iz kojeg su odavno emigrirali.
Delegacija Ministarstva za dijasporu Srbije upoznala je predstavnike iz Švajcarske sa načinom organizovanja srpske dijaspore u ovoj zemlji. Izneti su predlozi kako da se poboljša saradnja sa švajcarskim vlastima, posebno u oblasti uključivanja srpske dijaspore u korišćenje švajcarskih fondova namenjenih etničkim grupama koje su imigrirale u ovu zemlju.
– Na sastanku smo pre svega ponudili da tokom istraživanja na terenu u SCG u Beogradu, Paraćinu i Petrovcu na Mlavi ide i po jedan predstavnik Ministarstva za dijasporu, što je koordinator SECO projekta i prihvatio – objašnjava za „Blic Evropu“ Ljiljana Milutinović.
Po njenim rečima, projekat koji finansira švajcarska vlada je od višestrukog značaja ne samo za ovu alpsku državu, već i za našu zemlju.
– Pre svega projekat treba da pomogne da se sazna gde najviše novca putem doznaka odlazi u Srbiju, a zatim kako bi ta sredstva najpametnije mogla da se iskoriste. Umesto da grade kuće od 700 kvadrata možda bi bilo bolje da je ulože u neki domaći biznis, što bi poboljšalo i privredu Srbije. U tom smislu potrebna je edukacija naših građana, kako u mestima u Srbiji gde dosta familija ima ponekog člana u inostranstvu, tako i onih koji žive u dijaspori. Znamo da u inostranstvu imamo dosta sposobnog, stručnog i kvalitetnog kadra koji bi to znanje mogao da primeni i u našoj zemlji. Ovaj projekat upravo bi trebalo da pomogne tim ljudima da umesto ulaganjem u kuće taj novac ulože u otvaranje novih radnih mesta – smatra Milutinović.
Ona kaže da Ministarstvo dijaspore dosta zna o našima koji žive u Švajcarskoj, ali da će ovaj projekat pomoći da ih još bolje upoznaju.
– U anketi su pitanja koja daju odgovor i na ono s čim nismo baš upoznati. Iako je tajnost porodicama koje učestvuju u projektu zagarantovana, ipak će nam pomoći da na primer saznamo koja je obrazovna i socijalna struktura Srba u Švajcarskoj. Mi znamo da tamo ima dosta ljudi koji su bez ikakvog obrazovanja ili sa slabim obrazovanjem, ali znamo i da tamo ima puno srpskih lekara, stomatologa, zubnih protetičara i drugih stručnjaka, što bi ovaj projekat preciznije trebalo i da pokaže – navodi Ljiljana Milutinović.