Reporteri „Vesti“ putovali su od graničnog prelaza Horgoš ka jugu Srbije do Niša. Ukazujemo na stanje autoputa E-75, radova koji su u toku, rigoroznost i tolerantnost saobraćajne policije, snabdevenost benzinskih pumpi svim vrstama goriva. Daćemo informacije o tome kome se možete obratiti prilikom kvara automobila, zatražiti lekarsku pomoć, ali i gde možete predahnuti posle višečasovne vožnje do otadžbine.
Kolone automobila na graničnom prelazu Horgoš između Srbije i Mađarske, neizbežne su s obzirom na to da je reč o osnovnom trgovinskom putu kroz jugoistočnu Evropu. Kilometarski red automobila Turaka, Albanaca, Bugara koji su krenuli na godišnji odmor u otadžbinu. Tu su i turisti iz Poljske, češke, Austrije koji su se uputili ka Bugarskoj, Turskoj, Grčkoj…
Kako saznajemo od pripadnika granične policije, najveće gužve počinju u večernjim satima poslednjeg radnog dana i traju tokom vikenda. Tada je kolona vozila kilometarska i za prelaz u našu zemlju čeka se i po dva-tri sata.
Radarske kontrole
Prva saobraćajna policija kontroliše saobraćaj već na 19 km od granice, kod skretanja za Palić. Sledeća radarska kontrola nalazi se već posle 20 km, kod skretanja za Sentu, a treća kod Srbobrana, a četvrta blizu naplatne rampe Sirig. Sledeća je na 10 km od izlaza iz Novog Sada, kod skretanja za Krčedin, a njihove kolege nadziru posle samo osam kilometara. Od Beograda do Niša saobraćajnih kontrola je četiri i nalaze se na delovima puta gde se izvode radovi. Kazna za prekoračenje brzine je od 1.000 do 1.500 dinara, ali i oduzimanje vozačke dozvole. Lice koje se u vozilu ne veže sigurnosnim pojasem platiće kaznu od 600 dinara.
– Radnim danima gužve su mnogo manje, ali ni to neće trajati još dugo, jer počinje špic godišnjih odmora i gužve će biti svakodnevne. Najbolje je putovati radnim danima, a ako je moguće trebalo bi isplanirati da na granici putnici budu u ranim popodnevnim časovima, jer su tada najmanje gužve – savetuje policajac sa graničnog prelaza.
Kada se probijete kroz gužvu, uspešno prođete carinske kontrole, čeka vas put koji će, ako vozite propisanom brzinom, do Niša trajati četiri sata. Granični prelaz Horgoš od Beograda razdvaja 208 kilometara (oko dva sata putovanja). Savetujemo da vozite oprezno, jer srpski putevi nisu kao u zapadnoj Evropi. Još jedan razlog za oprez su česte radarske kontrole, posebno na deonici autoputa koja vodi do Beograda.
Na samom izlazu iz Horgoša, uključenje na autoput ka Novom Sadu je nemoguće zbog izvođenja radova, tako da se mora nastaviti vožnja još dva kilometara kroz centar grada. Propisana brzina je 60 kilometara na sat, koju je poželjno poštovati zbog brojnih rupa na putu, loših po vozilo i želudac. Reč je o starom putu kojim maštani Horgoša između ostalog voze bicikla i često ne gledaju kada prelaze s jednog kraja puta na drugi. Ako vozite propisanom brzinom neće vas iznenaditi po koji vremešni građanin koji nenadano izleti iz žbuna. Na izlazu iz Horgoša obratite pažnju na pružni prelaz. Iako ima rampu i meštani upozoravaju da se ne treba uzdati u nju. Zato obazrivo preko pruge. Posle uključenja na autoput, već na šestom kilometru od graničnog prelaza su novi radovi na putu, ali oni ne ometaju saobraćaj. Osim manjih oštećenja kolovoza kod skretanja za Sentu, deo autoputa do Novog Sada je bez oštećenja na kolovozu, zastoja i loše saobraćajne signalizacije. To ne podrazumeva prebrzu vožnju jer prva saobraćajna policija vreba na 19 kilometru od granice, a do Beograda ima još pet radara.
– LJudi koji dolaze iz inostranstva umorni su od puta i s nestrpljenjem očekaju da stignu kući. Voze 60-70 kilometara na sat brže nego što je dozvoljeno. Kod manjih prekršaja i progledamo kroz prste, ali prebrzu vožnju ne možemo. Kada ih zaustavimo kažu nam: „Daj bre, brate, što me zaustavljaš, naši smo“. Nedavno sam pustio jednog, i posle kilometra se prevrnuo. Poginuli su on i njegova žena – reporterima „Vesti“ objašnjava saobraćajni policajac.
Raskrnica na ulazu u Novi Sad, poznata je kao crna tačka na tom delu autoputa. Iako postoji semafor, poželjan je oprez pri prelazu kroz raskrsnicu zbog mnoštva nesmotrenih vozača koji se priključuju na autoput.
Bez pravila na granici
Reporteri „Vesti“ nisu zapazili veću gužvu na naplatnim rampama „Sirig“ i „Stara Pazova“, i na ulazu u Niš. Dužeg zadržavanja nema, međutim, zaposleni na naplatnoj rampi rekli su nam da pravila nema, i da se najveća kolona stvara tokom vikenda.
Oskudna saobraćajna signalizacija i rupe na kolovozu počinju već od samog izlaza iz Novog Sada i s kratkim pauzama zastupljene narednih 75 kilometara, koliko ima do glavnog grada Srbije. To bi trebalo posebno uzeti u obzir pri noćnoj vožnji. Oznake pokraj puta sakrila je trava, a većih rupa ima posebno u okolini mosta preko Dunava.
Za razliku od lošeg dela autoputa kroz Vojvodinu, vožnja od Beograda do Niša ne bi trebalo da predstavlja problem, bar što se situacije na kolovozu tiče. Prvo zadržavanje zabeleženo je na 72 kilometru od glavnog grada Srbije. Kod skretanja za Požarevac u toku su radovi na deonici dugačkoj oko pet kilometara. Vozila idu samo zaustavnom trakom. Kako reporteri „Vesti“ saznaju, radovi su počeli pre 20 dana, ali se kraj ne može predvideti jer radnici već danima ne rade na tom delu puta. Sledeća deonica nalazi se 27 kilometara dalje i dugačka je 11 kilometara. Dok saobraćajci optimistički najavljuju završetak deonice za nedelju dana, kolona automobila se na tomdelu zadržava i po sat vremena. Posebno skrećemo pažnju na taj deo puta, jer obiluje rupama. To može da bude problem ako se vozite noću. Kada prođete taj deo puta bez problema stižete kući.