Jasno je da je već svako izabrao svog Brena avatara. Bilo da je to Brena u crvenom kompletu sa koferima u ruci, ili Brena presavijena na „vintage sportskom automobilu“, ili Brena sa podignutom nogom uz glavu… nije ni važno. Činjenica je da je svako ko je naišao, a teško da je nekog uspelo da zaobiđe, na novembarsko izadanje Vogue Adria magazina nije mogao da ne odoli da, prema svom ličnom ukusu i afinitetu, okači barem jednu fotografiju Lepe Brene iz šarenolike ponude, koju potpisuje slovački fotograf Branislav Simoncik.
Malo je reći da su se društvene usijale od kad je na Instagram profilu Vogue Adria osvanula novembarska naslovnica uz reči „Hajde da se volimo“, koja je posle proraćena nizom spomenutih fotografija.
Nakon buma kakav je ova „shoot“ napravio na pitanje „Zašto je Lepa Brena značajna“ može i ChatGPT da vam odgovori, ali na portalu Velikih priča taj odgovor možete naći i pročitati „iz pera“ Ivana Radojčića.
***
Ako pitate ChatGPT “Zašto je značajna Lepa Brena?”, dobićete poduži spisak argumenata. Reći će vam da je Lepa Brena postala je simbol jedinstva i identiteta u bivšoj Jugoslaviji, spajajući ljude različitih etničkih pripadnosti i socijalnih slojeva.
Navešće vam i tezu da “Čačak, Čačak” i “Jugoslovenka” nisu bile samo zabavne pesme, već su odražavale duh zajedništva i multikulturalnosti. Nazvaće je pionirkom turbo-folka, koja je spajala narodnu muziku s modernim pop zvukom i diskotonskim elementima, što je tada bilo revolucionarno.
ChatGPT zna i za taj famozni izlazak iz helikoptera na koncertu u Bugarskoj, kao i da njena popularnost odražava kulturne promene i tranzicije koje su se dešavale u bivšoj Jugoslaviji i na Balkanu, od socijalističkog sistema do tržišne ekonomije i globalizacije.
Ali veštačka inteligencija može da kaže samo samo delić onoga što naša (organska) nostalgija zna.
Ceo tekst Ivana Radojčića pročitajte ovde, na portalu Velikih priča.
Post Views: 313