Zašto mirno čekamo vest da će NIS-u biti odložene sankcije: „Vuk se dva puta nije pojavio, pa smo se opustili“

zasto-mirno-cekamo-vest-da-ce-nis-u-biti-odlozene-sankcije:-„vuk-se-dva-puta-nije-pojavio,-pa-smo-se-opustili“
Zašto mirno čekamo vest da će NIS-u biti odložene sankcije: „Vuk se dva puta nije pojavio, pa smo se opustili“

„Cela atmosfera oko NIS i američkih sankcija podseća na onu priču o dečaku koji je plašio seljane vukom da bi se našalio, a onda kada je vuk stigao, niko mu nije verovao“, kaže za Nedeljnik Nebojša Atanacković, počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije i višedecenijski učesnik na domaćem tržištu derivata kao većinski vlasnik AD Nafta.

Sa Atanackovićem smo razgovarali danas, kada je samo tri dana pred istek važenja dokumenta o odlaganju primene sancija, Vlada Srbije uputila zvanično pismo kojim je podržala zahtev NIS-a za izdavanje nove posebne licence Ministarstva finansija SAD u trajanju od 90 dana.

Takav produžetak roka, kako je pojašnjeno u saopštenju Ministarstva energetike, NIS-u bi omogućila nesmetani operativni rad nakon isteka važeće licence 28. aprila. Najveći proizvođač sirove nafte i derivata „odlaganje“ je zatražio pet dana pred istek roka.

NIS TEMA RAZGOVORA VUČIĆA U VAŠINGTONU I MOSKVI

Resorna ministarka Dubravka Đedović Handanović u saopštenju je istakla da Vlada Srbije „već četiri meseca“ vodi intenzivnu diplomatsku borbu u vezi sa sankcijama protiv NIS-a.

Ocenila je da dva prethodna odlaganja stupanja sankcija na snagu pokazuju da postoji razumevanje za našu situaciju.

„Srbija će nastaviti da vodi snažnu diplomatsku borbu u vezi sa pitanjem NIS-a i sigurno je da će rešenje ovog problema biti tema razgovora predsednika Srbije Vučića i u Moskvi i Vašingtonu, kako bismo došli do trajnog i održivog rešenja za našu naftnu industriju“, navela je u pisanoj izjavi.

Vlada očekuje i da će Mađarska, kao strateški partner u energetskom sektoru, takođe podržati zahtev Naftne industrije Srbije, kao što je to već prethodno uradila.

NEIZVESNOST OKO SANKCIJA NIJE SMANJENA

„Čini mi se da svi misle da će do odlaganja primene sankcija sigurno doći, možda i zbog percepcije da je od januara i prvog odlaganja a potom i onog martovskog, došlo do još značajnijeg ‘otopljavanja’ odnosa SAD i Rusije“, kaže Atanacković za Nedeljnik.

Upozorava, međutim, da to ne znači da treba da se opustimo.

„Ne znamo kada će ti odnosi ponovo da se ‘zategnu’ niti možemo da utičemo na to. Isto je i sa cenom sirove nafte, koja je krenula da pada kada je predsednik SAD Donald Tramp najavio uvođenje visokih carinskih stopa, koje je onda pauzirao, pa se i cena nafte blago oporavila“, podseća Atanacković.

Njegov zaključak je da neizvesnost oko primene sankcija nije smanjena, a da je efekat na domaće tržište za sada ograničen na to da su neke od kompanija koje su ranije sarađivale sa NIS gorivo počele da uvoze.

„NIS bi trebalo da bude najvažnije pitanje o kome razmišljamo, s obzirom na njegov značaj za domaću ekonomiju“, poručio je Atanacković.

ŠTA AKO NE BUDE „TREĆEG PRODUŽETKA“?

Već smo pisali o tri scenarija sa kojima se Srbija suočava po pitanju primene američkih sankcija na NIS, a koje je sa nama podelio Pavle Medić, zamenik glavnog ekonomiste Centra za visoke ekonomske studije (CEVES).

Osim ponovnog odlaganja sankcija, naš sagovornik je razmotrio i njihovo uvođenje i primenu u trajanju od mesec dana.

„U prvim danima nakon uvođenja sankcija, najveći izazov bi bio nastavak snabdevanja sirovom naftom, ali Srbija ne bi ostala ‘suva’ jer bi NIS bi mogao da nastavi da prerađuje naftu koristeći nagomilane rezerve u skladištima, a tu su i drugi snabdevači da ‘popune rupu’“, rekao nam je Medić.

Najteži scenario predviđa primenu sankcija u dužem trajanju, što bi dovelo do iscrpljivanja dvomesečnih rezervi dok Srbija više ne bi imala pristup sirovoj nafti za rafineriju u Pančevu dok se sankcije ne ukinu.

„To povlači radikalne promene u lancu snabdevanja energentima i ima potencijalno teške posledice na ekonomiju“, upozorio je Medić u martu, kada se iščekivala informacija o drugom odlaganju primene sankcija SAD.

Post Views: 62

Originalni tekst