Naš cilj su evropski aerodromi
U poslednjih mesec dana čula su se mnoga oprečna mišljenja o osnivanju avio-kompanije „Er Maksi“. S obzirom na to da se vest o novom prevozniku pojavila u vreme štrajka aviomehaničara „Jata“, postavlja se pitanje da li je reč zaista o pukoj koincidenciji, ili je „Deltina“ nova firma došla nekima kao slamka spasa, da zamene teze i tako odbace odgovornost nadležnih za katastrofalno stanje u nacionalnoj avio-kompaniji i proglasi novi krivac.
Milka Forcan, potpredsednik „Delta holdinga“, kaže za „Blic“ da je
priča o „lou kost“ kompaniji započeta je još pre godinu dana.
– Analize su pokazale da taj biznis ima veliku perspektivu i da je na srpskom tržištu tražnja izuzetno velika. Informacija o osnivanju „Er Maksija“ objavljena u vreme burnih događanja u „Jatu“ je nezgodna vremenska podudarnost, ali jedno sa drugim apsolutno nema nikakve veze. Potpisan je ugovor sa „Aviogeneksom“, kojim je jasno definisano da saobraćajnu funkciju u potpunosti obavlja ta kompanija, što znači da je sve što se odnosi na avione, njihovo održavanje, kao i posada, u nadležnosti „Aviogeneksa“.
– U celom svetu pored nacionalnih avio-prevoznika postoje i desetine „lou kost“ avio-kompanija. Manje kompanije zapravo upotpunjuju ponudu, pošto rade na drugim principima i nude karte po znatno nižim cenama – kaže Milka Forcan.
Na pitanje da li je o osnivanju kompanije razgovarano sa nekim iz Vlade, Milka Forcan kaže da za to nije bilo potrebe jer je sve urađeno u skladu sa važećim zakonima.
Predrag Vujović, direktor „Er Maksija“, kaže da po svojoj prirodi avio-saobraćaj i nije lokalnog karaktera.
– Nije mala Srbija, nego je mala Evropa za avio-saobraćaj. Domaćeg saobraćaja više nema. Imamo redovan međunarodni saobraćaj, a principi mogu da budu „lou-kost“ ili oni drugi. I tu je podela. Granica je nebo i drugih ograničenja nema – kaže Vujović, napominjući da u Srbiji već duže vreme postoji nekoliko grupa koje su razmišljale o osnivanju „lou-kost“ kompanije, ali niko nije bio spreman da prvi preuzme rizik. Odluka „Delte“ da uđe u ovaj posao, kaže Vujović, može samo da doprinese stabilizaciji stanja u vazdušnom saobraćaju.
– Mi još imamo Zakon o vazdušnom saobraćaju iz 1988. godine. A samo kompjuteri i mobilna telefonija imaju brži tempo razvoja od avio-industrije. Od „Er Maksija“ će svi imati koristi, a rizik je samo na našoj strani. Pa zašto bi onda nekom smetalo da na aerodromu bude nova flota, da se zaposle ljudi, itd. E, sad, ako mu smeta ko to radi, to je već druga priča – kaže Vujović koji, kao bivši direktor, nije želeo da komentariše stanje u „Jatu“.