Slovenački nedeljnik „Delo“ objavio je mišljenje nekoliko privrednika o poslovanju njihovih firmi u Srbiji, u kojima preovladava stav da prilike nakon slovenačkog priznanja nezavisnosti Kosova ne utiču puno na njihovo poslovanje. Generalni direktor „Gorenja“ Franjo Bobinac, pored ostalog kaže da je dobro što je Slovenija tek 24. država koja je priznala nezavisnost Kosova, i smatra to „mudrim“ potezom slovenačke politike. On ističe da „Slovenija u Srbiji ima mnogo neposrednih investicija, i u Srbiji otvara nova radna mesta, a lokalnim dobavljačima omogućava da rade sa slovenačkim preduzećima“.
Direktor „Gorenja“ napominje da samo ta kompanija u Srbiji ima dve fabrike i niz prodajnih centara, u kojima zapošljava više od 1.000 ljudi.
– Prihvataju nas u Srbiji kao lokalnog proizvođača, i za sada nismo primetili nijedan loš element – kaže Bobinac, koji i kao predsednik slovenačkog udruženja „Menadžer“ naglašava da želi da na privrednom području i u Sloveniji i u Srbiji preovlada pragmatizam, kao i da bilo kakvi privredni pritisci iz Srbije ne bi bili problem samo za slovenačku, već najpre za srpsku privredu.
Prebrza odluka LJubljane
Bivši ambasador Srbije u Sloveniji Ivo Visković ocenio je da je odluka Slovenije da prizna Kosovo prebrza jer „nažalost, postoji u Srbiji jedan poseban odnos prema Sloveniji, Hrvatskoj i Crnoj Gori, kada je u pitanju priznavanje Kosova“ i dodao da je, po ovom pitanju, Hrvatska mnogo mudrije postupila odloživši odluku o tome.
Predsednik uprave „Droga Kolinske“ Slobodan Vučićević je izjavio da je tačno da je „Kolinska“ u slovenačkom vlasništvu, ali u Srbiji ima devedeset odsto lokalne proizvodnje, što znači da su proizvodi, koji se prodaju u devedest odsto slučajeva proizvedeni u Srbiji. On smatra da nestabilne političke prilike ne utiču pozitivno na privredu, ali trenutna klima za sada nema većeg uticaja na poslovanje „Droga Kolinske“. U sastavu ove kompanije su beogradska „Grand kafa“, konditorska industrija „Štark“ a u planu je i gradnja hotelsko turističkog kompleksa na Srebrnom jezeru kod Velikog Gradišta u istočnoj Srbiji.
Aleš Škerlak iz berzanske kuće „Publikum“ primećuje određene teškoće, ali i zaključuje da bi za „dugoročne investitore kupovina akcija srpskih preduzeća – neke su sada veoma jeftine – moglo biti dobra prilika“.
„Merkator“ je značajan ulagač na tržištu Srbije, ne samo prema vrednosti privrednih investicija, koje su od 2002. godine prešle vrednost od 246 miliona evra, već i po broju zaposlenih, koji prelazi 3.000 ljudi, kažu u službi za odnose sa javnošću tog preduzeća. Ipak, nezvanično se pominju veliki gubici „Merkatora“ koji je poslednjih dana zabeležio pad prometa od čak 50 odsto. Nijedan čelnik te kompanije ne želi da objavljivanjem takvog podatka dodatno otežava posao kompaniji, ali je o tome ipak bilo reči na nedavno održanom sastanku upravnog odbora u LJubljani. Ukoliko se trend nastavi, strahuju u „Merkatoru“, sva je prilika da će doći do smanjenja obima posla, odnosno otpuštanja radnika.