Srbija je jedina zemlja u Evropi u kojoj proizvođačka cena robe dok dođe do potrošača bude viša i do 70 odsto, upozorio je Goran Papović, potpredsednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, ističući da je marža u zemljama Evropske unije od osam do 15 odsto.
– Nažalost, veliki broj građana kupuje samo osnovne proizvode, a jedno je sigurno – da su marže u Srbiji ogromne. Uzeću za primer mleko, osnovnu životnu namirnicu, koje pri otkupu od seljaka košta 27 do 30 dinara (0,32 do 0,36 evra), a u prodavnicama od 80 do 83 dinara (evro i više). To je nečuven atak na džepove potrošača – kaže Papović.
Alavost trgovaca i visoke marže su razlog što srpski proizvodi koštaju manje, ili neznatno više u Republici Srpskoj i Crnoj Gori nego u Srbiji, što je apsurd kada se imaju u vidu troškovi oko transporta i plaćanja drugih dažbina.
Proizvođači tvrde da je roba u susednim zemljama jeftinija ili košta neznatno više jer se cene obračunavaju u evrima, dok komšije imaju manji porez na dodatu vrednost, a trgovci zaračunavaju manje marže.
Bojkot kupovine
Nacionalna organizacija potrošača Srbije proteklog meseca pozvala je potrošače na desetodnevni bojkot kupovine osnovnih životnih namirnica. Još nije poznato kakav je odjek imao taj bojkot, ali je anketa, koja je urađena na teritoriji Srbije, pokazala da oko 83 odsto ispitanika akciju podržava, dok je 17 odsto dalo negativan odgovor.
Papović kaže da su pojedini anketirani stidljivo priznali da nemaju potrebu da se priključe bojkotu jer ionako kupuju samo najnužnije namirnice.
Jurij Bajec, profesor Ekonomskog fakulteta, smatra da pravi razlog nižih cena u komšiluku leži u konkurenciji.
– Ako je konkurencija jaka i cene su niže i obrnuto. Na crnogorskom tržištu konkurencija je velika, što primorava proizvođače iz Srbije da snize cene. Slično je i u RS – kaže Bajec.
Saša đogović, saradnik Instituta za tržišno istraživanje, kaže da oštrija konkurencija obara cene i marže, dok Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja, ističe da cene na tržištu diktiraju trgovci.
– Trgovci odlučuju o ceni. Ako imate veću konkurenciju, onda ste primorani da snizite maržu da bi vaš proizvod imao prođu. U svetu su trgovačke marže od nekoliko procenata do 25 odsto, a u Srbiji imate marže koje dostižu i 50 odsto – tvrdi dr Kovačević.
Prema njegovoj oceni, visokim cenama u Srbiji doprinosi i restriktivna politika Narodne banke Srbije, koja je oborila vrednost evra.
– Ako u želji da obuzdate inflaciju oborite vrednost evra na 80 dinara, onda je logično očekivati da cene prehrambenih proizvoda budu više nego u komšiluku, gde je valuta stabilna. Ako evro nastavi da slabi, bojim se da će cene biti još više. Građani Srbije će u nabavku namirnica morati krenuti u inostranstvo – upozorava Kovačević.
Država je ta koja bi morala da spreči i obuzda visoke marže jer bojkotom siromašni građani ne mogu da postignu mnogo, tvrde ekonomisti.
– Siromašni građani moraju da kupuju mleko, hleb, ulje, meso, makar na grame. S druge strane, bogataši ne pitaju za cenu – upozorava ekonomista Vladana Hamović.
I prodavci imaju slična iskustva jer kako ističu, dok sirotinja na grame pazari jeftinije meso i iznutrice, najskuplje vrste mesa se prodaju još u ranim jutarnjim satima.