Specijalni izaslanik generalnog sekretara Ujedinjenih nacija za Kosovo Marti Ahtisari predložiće sredinom jula, u okviru svog izveštaja Savetu bezbednosti UN, da Kosovo dobije nezavisnost, nezvanično saznaju „Vesti“ iz diplomatskih izvora u Beogradu.
Prema našem izvoru, ovakav stav je sasvim očekivan jer međunarodna zajednica želi da se što pre završi priča s Kosovom kako bi se sva potrebna pažnja usredsredila ka novom žarištu – Iranu.
– Došlo je vreme da se na priču o statusu Kosova stavi tačka. To ne znači da će se međunarodna zajednica povući s terena kada Kosovo dobije nezavisnost jer je to prosto nemoguće. Snage NATO-a moraće da ostanu na terenu još dosta dugo i samim tim Kosovo neće imati puni suverenitet, ali će imati zeleno svetlo za pristup međunarodnim organizacijama. Glavni razlog za dalje prisustvo Kfora i Unmika jeste zaštita manjina i kulturne baštine – tvrdi sagovornik „Vesti“.
Rokovi za standarde
Radna grupa za ostvarivanje standarda utvrdila je u Prištini konkretne rokove za ispunjenje 13 prioriteta koje je Kontakt grupa dostavila Beogradu i Prištini, saopšteno je iz kancelarije za informisanje premijera Kosova.
Na sastanku kojem je predsedavao premijer Kosova Agim čeku je konstatovano da su postignuti značajni rezultati u ostvarivanju standarda, što će se odraziti i u izveštaju Savetu bezbednosti UN. Prema njegovim rečima, vlada je razmotrila listu prioritetnih preporuka i izradila i usvojila plan delovanja, rokove i nosioce njihovog ostvarivanja.
Prioriteti u ostvarivanju standarda odnose se na zadatke koje imaju Skupstina Kosova i vlada u oblasti prava manjina i ostarivanja zakonitosti.
Na naše pitanje kako je moguće da Albanci na Kosovu dobiju nezavisnu državu u kojoj su Srbi i dalje građani drugog reda, naši sagovornici su rekli da je reč o „realnosti na terenu“.
– Niko ne spori da na Kosovu nisu ispunjeni standardi, ali se situacija menja. Isto tako se menja i odnos prema strancima na Kosovu. Nekada smo dočekani kao oslobodioci i prijatelji, a danas je sve više neprijateljskih pogleda upućenih ka nama – ističe naš sagovrnik.
Prema njegovim rečima, u slučaju proglašavanja nezavisnosti Kosova, najgore što bi moglo da se desi u Srbiji jesu demonstracije protiv zapadnih sila i poneka bačena kamenica na prozore ambasada.
– Kada bi se donelo neko negativno rešenje po Albance, naši ljudi bi tamo bili suočeni s ekstremizmom koji bi mogao da ugrozi njihove živote – dodao je on.
Ahtisari je u Prištini potvrdio da će u julu mesecu podneti izveštaj Savetu bezbednosti UN. On je rekao da je „izuzetno impresioniran“ jedinstvom Kontakt grupe u razgovorima o Kosovu i dodao da takvo jedinstvo postoji i unutar EU I NATO-a.
Ništa od veta Rusije i Kine
– Nedavna poseta Martija Ahtisarija Moskvi i Pekingu imala je za cilj upoznavanje tamošnjih rukovodstva s njegovim predlogom. Informacije koje je on doneo s tih sastanaka govore o tome da Rusija i Kine neće uložiti veto na eventualnu odluku Saveta beozbednosti o nezavisnosti Kosova. Uostalom, Ahtisari je sam rekao da su posete Rusiji i Kini bile plodotvorne – rekao nam je naš izvor.
Emisar UN je posle odvojenih razgovora sa predsednikom i premijerom Kosova Fatmirom Sejdijuom i Agimom čekuom kazao da će razgovori o političkim i tehničkim pitanjima unutar pregovora o statusu Kosova biti odvojeni i da će posle njegovog izveštaja početi druga faza razgovora o statusu.
Za to vreme, bivši komunistički kosovski funkcioner Azem Vlasi izjavio je da je „u svemu neprihvatljiv“ predlog beogradskog pregovaračkog tima da Kosovo dobije visok stepen autonomije, ali da ostane u okviru Srbije.
Vlasi, koji je bio savetnik bivšeg kosovskog premijera Bajrama Kosumija, rekao je da je taj predlog neprihvatljiv jer nudi koncept autonomije Kosova u okviru Srbije koja bi bila jedini državni okvir za Kosovo.
Beograd bez vizije
– Zvanični Beograd nije ništa učinio da bi javnost u Srbiji pripremio za ovakav predlog Saveta bezbednosti UN. Srbija je bez jasne vizije šta posle i utisak je da će se naći u čudu posle nezavisnosti Kosova, kao što je bio slučaj sa nedavnim referendumom u Crnoj Gori. Ozbiljni političari se suočavaju s problemima i ne ignorišu realnost – rekli su nam naši diplomatski izvori.
Takav predlog koji bi utvrđen u ugovoru na 20 godina „ne odgovara realnosti“ jer je poslednji, za nas Albance, legalni i legitimni okvir bila SFRJ, rekao je Vlasi i dodao da „nema nikakve šanse“ da Kosovo ostane u okviru Srbija.
– Jedino rešenje jeste nezavisno Kosovo u kojem Srbi ne bi bili konstitutivan narod jer realno stanje je takvo da 90 odsto stanovništva na Kosovu čine Albanci, a 10 odsto nealbansko stanovništvo, od čega je oko pet ili šest odsto Srba. Rešenje Kosova treba tražiti u konceptu građanske demokratske države. Nema gneva među nama Albancima i shvatamo da je etnička tolerenacija bitan uslov da bismo stekli državnost i našli mesto u Evropi – kazao je Vlasi.