Kineski državni planer je dozvolio trima kompanijama, koje podržava centralna vlada, kao i njenom vrhunskom proizvođaču čelika, da nastave sa uvozom uglja iz Australije, saznaje Rojters.
Delimično ublažavanje zabrane na uvoz uglja je prvi ovakav potez otkako je Peking uveo nezvanične sankcije na australijski ugalj 2020. godine.
Ova odluka dolazi nakon što su se ministri spoljnih poslova Australije i Kine sastali prošlog meseca, u želji da resetuju hladne diplomatske odnose između dve nacije.
Nacionalna komisija za razvoj i reformu (NDRC) pozvala je u utorak četiri kineske firme da razgovaraju o nastavku uvoza uglja iz Australije, rekle su Rojtersu dve osobe upoznate s ovim pitanjem.
Firme će dobiti dozvolu da kupuju australijski ugalj samo za sopstvene potrebe.
Za sada ni NDRC niti ove četiri kompanije nisu odgovorile na zahtev Rojtersa za komentar.
Da podsetimo, Kina je uvela ograničenja na australijske proizvode, uključujući ugalj i vino, pre nešto više od dve godine, nakon što su se odnosi između Pekinga i Kanbere pogoršali zbog političkih i pitanja javnog zdravlja.
“Pojedini kineski trgovci počeli su da traže cene februarskog tereta nakon sastanka sa NDRC“, rekao je jedan od neimenovanih izvora, dodajući da su trenutne cene australijskog uglja i dalje privlačne kineskim kupcima.
Australijski termalni ugalj sa toplotnom vrednošću od 5.500 kilokalorija prodavan je po ceni od oko 198 dolara po toni na bazi slobodnog utovara od 3. januara, a procenjuje se da se trguje po ceni od oko 1.150 juana (245 dolara) po toni kada dođe u Kinu. To bi bilo nešto jeftinije od kineske domaće cene uglja, koji je oko 1.200 juana.
Najaktivnija kineska isporuka fjučersa na koks ugalj pala je u sredu za 2,32 odsto u očekivanju povećanja ponude iz Australije.
Australija drugi dobavljač uglja
Australija je bila drugi najveći dobavljač uglja za Kinu pre zabrane, čineći skoro 30 odsto kineskog uvoza uglja ili više od 70 miliona tona snabdevanja. Kineski kupci favorizuju visokokvalitetni termalni ugalj i koks.