Za mlade ljude, Australija je jedna od najboljih odredišta za doseljavanje, tvrdi istraživanje sprovedeno među 17.000 osoba iz 16 zemalja sveta. Ista anketa kaže da su Sjedinjene Države izgubile imidž „obećane zemlje“. Jedino još u Indiji, Amerika je na prvom mestu po popularnosti za useljavanje.
Anketirani iz četiri države – Velike Britanije, Kanade, Holandije i Nemačke, stavili su Australiju na vrh svojih želja. Za Kineze, Australija je druga najpoželjnija zemlja, zajedno sa SAD.
Kinezi su, inače, kao najpopularniju izglasali Kanadu. Ovu zemlju smatraju najpoželjnijom još u Americi i Francuskoj.
Tokom istraživanja, trebalo je da se odgovori na jednostavno pitanje – gde biste (i zašto) savetovali mladoj osobi da ode da bi izgradila dobar život? Najčešće, odgovor je bio – Australija, Kanada, Velika Britanija i Nemačka. Sjedinjene Američke Države dolaze tek iza te četiri države.
Reputacija velesile
U gotovo celom svetu, ugled SAD dalje opada, kažu rezultati ankete. Jedini značajniji porast reputacije ove velesile zabeležen je u tri zemlje – Indoneziji, Indiji i Rusiji. Preokret javnog mnjenja u Indoneziji prouzrokovan je, veruje se, američkim odgovorom na tragediju koja se u toj zemlji dogodila u cunamiju prošle godine. Nasuprot tome, negativan stav o Americi opstaje na Srednjem istoku.
U većini evropskih zemalja, Kina uživa veći ugled od SAD. Istina, većina Evropljana ne odobrava što je Kina postala vojna supersila, iako odobravaju da Amerika ima u svetu suparnika u vojnoj snazi. U islamskim zemljama ne osuđuju kinesku vojnu moć.
Anketa je zaključila da je loš ugled SAD najbliže povezan sa premalo poštovanja prema predsedniku DŽordžu Bušu i zbog rata u Iraku.
Ekipa istraživača
Na čelu ovog istraživanja bili su Madlen Olbrajt, državni sekretar u vreme Klintonove administracije i bivši republikanski senator DŽon Denfort, koji je bio ambasador SAD u Ujedinjenim nacijama.
Odgovori ukazuju i na ogroman raskorak između toga kako Amerika vidi samu sebe i kako je gleda ostali svet. Većina Amerikanaca (73 odsto), naime, veruje da njihova sila služi da pomaže ljudima kojima preti genocid. Sa ovim se jedino slažu Poljaci, Kanađani i Nemci.
Nadalje, čak 59 odsto Amerikanaca iskazuje izrazito poverenje u ulogu svoje zemlje u zaštiti svetske prirode i okoline. Samo deset procenata Evropljana, međutim, prihvata takvu tvrdnju.
Većina od 58 odsto Amerikanaca tvrdi da njihova zemlja nije dovoljno religiozna. Evropljani kažu da je SAD suviše religiozna, ali se u islamskim zemljama slažu sa Amerikancima u njihovom stavu o religioznosti.