Jedna holandska avanturistkinja, sa zavidnom medjunarodnom reputacijom, preti da uzdrma temelje holandske kraljevine, posto je vec izazvala parlamentarnu krizu u toj zemlji. Rec je o Mabel Vise Smit, verenici holandskog princa Johana, mladjeg sina kraljice Beatris, potencijalnog naslednika prestola. Princeva verenica nasla se, naime, na udaru holandske tajne policije, a zbog veza sa amsterdamskim podzemljem, ali i mutnih radnji na Balkanu, protiv Srba i Srbije. Prica o Mabel lici na avanturisticko-spijunske traktate, a obuhvata vise od deset godina njene munjevite „karijere“. I u celoj toj deceniji fatalna Holandjanka, kontinuirano, radi protiv Srba i Srbije, ne samo kao antisrpski, odnosno muslimanski lobist, u vreme rata u Bosni, vec i kao svercer oruzja, sa bosanskim diplomatom Muhamedom Sacirbegovicem, pa i kao „humanitarni radnik“ koji, u cudnim okolnostima „brine“ o udomljavanju dece bez roditelja sa Balkana u bogatim zapadnim porodicama. Takodje, stigla je da bude i direktor briselskog Instituta za otvoreno drustvo (pod pokroviteljstvom Dzordza Sorosa), a ostvarivala je i „delikatne“ kontakte sa beogradskom institucijom istog tipa. Televizijska stanica RTL, pozivajuci se na izvore iz holandske tajne policije, ustanovila je, cak, da je buduca holandska princeza bila kljucni covek u lancu nabavke oruzja za bosanske muslimane tokom rata u BiH. A u holandskoj javnosti spominje se, cak, i njena mutna uloga povodom zlocina u Srebrenici…
Princ je ipak heteroseksualac
Princ Johan Friso zivi i radi u Londonu, kao bankar. Mesec dana je mladji od Mabel. Do sada se retko pojavljivao na ceremonijama u kraljevskoj kuci. Iako se u proslosti suskalo o princevim homoseksualnim vezama, pre dve godine zvanicno je potvrdjeno da nije homoseksualac. Na novinarska pitanja zasto princa retko vidjaju u drustvu dama, zvanicni pres sluzbenik kraljevske kuce odgovarao je da novinari, ipak, moraju bolje da gledaju. Nedugo potom, Mabel Smit u princevom zivotu potvrdila je da je on, ipak, heteroseksualac.
Mozda je to i objasnjenje sto je kraljica tako brzo primila Mabel u krug porodice. Holandska javnost „upoznala“ je Mabel kao misterioznu osobu, lica prekrivenog velom, tokom direktnog prenosa sahrane kraljicinog muza.
Na toj ceremoniji Mabel je bila u najuzem, kraljevskom porodicnom krugu, ali se tada verovalo da je sa princem samo u prijateljskim odnosima.
L. K.
Govorila i srpski
Mabel Martine Vise Smit je rodjena u Pijnakeru, 11. avgusta 1968, u porodici Hendrika Kornelisa. Kada se njena majka Florens razvela, Mabel i njena sestra Nikolin uzele su, 1982, prezime ocuha Vise Smit. Posle gimnazije u Hilversumu diplomirala je, 1993, ekonomiju i politicke nauke u Amsterdamu. Govori, osim holandskog, engleski, spanski, francuski i srpski.
Jos za vreme studija radila je kao volonter u zgradi UN u Njujorku, a potom u Maleziji i Ministarstvu spoljnih poslova Holandije. Pocetkom 1994. osniva Evropski savet za mir na Balkanu, kao „nevladinu organizaciju za mir i demokratiju“. Godinu dana kasnije postaje suosnivac holandske Fondacije za ratnu sirocad War Child (Deca rata). Potom se, 1995, vidja sa generalom Veslijem Klarkom i diplomatom Ricardom Holbrukom, pojavljuje se u Dejtonu, a posle potpisivanja mirovnog sporazuma, zajedno sa Sacirbegovicem, navodno finansira rad Evropskog saveta za mir na Balkanu, koji je, zapravo, predstavljao instituciju bosanskog lobija. Od 1997. radi za Sorosa…
Mabel Smit je, kako je utvrdjeno, u bivsoj Jugoslavija imala fond od cak pet miliona dolara, koji je koristila za trgovinu oruzjem. A organizacija Aktivna islamska omladina – AIO – castila je Holandjanku, 1995, sa milion dolara – zbog „patriotskih aktivnosti i borbe za mir“. Posto je lisen zvanja ambasadora – prethodno je i dve godine bio bosanski sef diplomatije – Sacirbegovic je uhapsen u Njujorku 2001. zbog pronevere novca koji je, kako se tvrdi, najvecim delom otisao u ruke Mabel Smit.
Sudeci po detaljima istrage koji su procureli u javnost, Mabel Smit se, s obzirom na sirok krug „kontakata“, upozoravaju pojedini analiticari, bavila i obavestajnim radom. Nije li i cuvena spijunka na pocetku 20. veka – Mata Hari, bila Holandjanka? Da li je Mabel, nekoliko decenija kasnije, sledila trag slavne zemljakinje?
U prilog tome govori i njena burna mladost, kada je ostvarila „vrlo bliske kontakte“ sa holandskim podzemljem. To je bila prilika da je, navode analiticari, angazuje holandska tajna policija, a potom preuzmu i neke druge sluzbe…
Sponzorusa holandskog kralja droge
Holandjani iz dana u dan otkrivaju sve pikantnije detalje o proslosti Mabel Smit. Pre svega o njenoj vezi sa gangsterom Klasom Bruinsmanom. U vreme kada se vidjala s njim, bio je nesumnjivo kralj holandskog trzista droge. Mabel je pokusala da dokaze da nije bila upoznata sa njegovim kriminalnim aktivnostima u vreme kada se, po secanju Bruinsmanovih telohranitelja, provodila na njegovoj jahti, te da je vidjanja sa njim prekinula kada je saznala cime se bavi.
Nikada nije dokazano, ali uz njegovo ime, kao nalogodavca, vezano je najmanje deset ubistava. U zatvoru je proveo dve godine. Ostao je nedodirljiv sve do ubistva ispred hotela Hilton, u Amsterdamu, 1991. Uvek se kretao u pratnji najmanje dva telohranitelja i u blindiranom crnommercedesu. Cudno, kako je Mabel bila tako naivna!
– Sponzorusa!
Tako je buducu snahu holandske kraljice nazvao bivsi poslovni partner Klasa Bruinsmana:
– Ona je jedna od devojaka iz dobrih kuca zeljnih uzbudjenja i drustva ljudi poput Klasa, koji imaju moc…
A holandski list Telegraf citira reci nekadasnjeg Bruinsmanovog telohranitelja:
– Ona Klasova kucka opet je u medijima!
Zlobnici kazu da je nakon svih uzbudljivih veza, od holandskih gangstera do balkanskih diplomata, jos samo princ, na kraju, bio dovoljno dobar za Mabel Smit.
L. K.
Veze sa mafijom
Da bi to moglo biti izvesno, govori i cinjenica da o burnoj proslosti verenice princa Johana raspravljaju i poslanici holandskog parlamenta, i to na zahtev clanova samog dinastickog doma, koji su zeleli da saznaju koga primaju u svoju kraljevsku kucu. Naprosto, to je bilo neizbezno, posto su mediji, cim je princ, u junu 2003, objavio svoju veridbu – Mabel Smit je upoznao u Londonu, na jednom prijemu kod britanske kraljice Elizabete – poceli da pisu o kontroverznoj verenici. Tada je, prvo, otkriveno da je Mabel bila intimna, ali i poslovna prijateljica cuvenog holandskog kriminalca Klasa Bruinsmana. Holandski mafijas, koji je bio poznat i po nadimku Domini ili laznim imenima Frans van Arkel ili Lange Frans, nezvanicno je vazio za sefa holandskog narko-kartela i jednog od najvecih krijumcara droge u Evropi (njegov godisnji promet narkotika stizao je do 180 miliona evra).
Otkrice tajne veze izmedju princeve verenice i kuma holandske mafije bilo je povod da list Telegraf otvori „slucaj Mabel“. Istraga koja je tada pokrenuta dovela je, tokom leta 2003, i do otkrica veza Mabel Smit sa politickim podzemljem u SAD, BiH, Egiptu, ali i u Makedoniji i na Kosmetu.
Ispostavilo se, naime, da je Mabel, zajedno sa Sacirbegovicem, profitom koji su ostvarili u trgovini oruzjem, poslednjih godina placala muslimanske lobiste, odnosno antisrpske lobiste. Na listi lobista nasli su se, kako tvrde holandski mediji, Fon van Bisen, Ema Bonino, Bernar Kusner i Garet Evans. Utvrdjeno je i da je te lobiste placala najmanje 10.000 evra. A da je, na primer, holandskog magistra Van Bisena, kao svog lobistu, placala i Vlada BiH. Poslednjih godina Mabel je u vise navrata posecivala i Beograd. U Holandiji se danas tvrdi da je imala „svoje ljude“ i medju saradnicima beogradskog Instituta za otvoreno drustvo.
Vencanje princa Johana i Mabel Smit najavljeno je za 2004. godinu. Otac verenika, princ Klaus, medjutim, i dalje insistira na utvrdjivanju „postenja verenice“, protiv cega se buni sin Johan.
M. L. – D. B.
Parlament u stalnom zasedanju, premijer na udaru, kraljica cuti
Skandali vezani za holandsku kraljevsku porodicu, vec treci put u poslednje dve godine, i pored upornih pokusaja da se prikriju, pune stranice ovdasnje stampe. Ovog puta, najavljeno vencanje princa Johana Frisa, potencijalnog prestolonaslednika, i njegove verenice Mabel Smit, na holandsku javnu scenu vratilo je teme poput krsenja embarga i ilegalne trgovine oruzjem tokom rata u Bosni…
Muhamed Sacirbegovic, koji vec devet meseci sedi u pritvoru, osumnjicen da je u vreme diplomatske sluzbe proneverio dva i po miliona dolara, a od novca namenjenog humanitarnoj pomoci, ne krije svoje relacije sa Mabel Smit:
– Ona je bila moja poslovna i licna prijateljica, ali nije bila na mom platnom spisku – izjavio je u kratkom obracanju novinarima tokom sudjenja na kojem treba da bude odluceno i da li ce biti deportovan u Sarajevo. Tvrdi, takodje, da nije bio u situaciji da placa visoke troskove i da je „jedino Mabel mogao priustiti u to vreme besplatne letove za Bosnu avionima UN“
U postupku u kojem se sam brani, jer advokat koji mu je odredjen nije bio po njegovoj volji, tvrdi da je „zrtva politickih pristalica bivse Jugoslavije i antimuslimanskih tendencija prisutnih u Americi“. Mabel i on bili su „close associates“ (bliski prijatelji) – kaze bivsi bosanski diplomata danas.
– Upoznao sam je kada me je pozvala da odrzim govor u UN. Mislio sam da je suvise mlada. Imala je 25 godina, ali je izgledala jos mladje.
Nastavili su da se vidjaju u Njujorku, ali i u Evropi. Njegovi prijatelji izjavljuju novinarima da je Sacirbegovic cesto morao iz sopstvenog dzepa da finansira odredjene politicke aktivnosti. Ipak, mnogima je ostao u secanju i kao plejboj, cesto vidjan u drustvu sa prijateljicama, medju kojima je bila i Mabel, i redovnog gosta skupih hotela i restorana, cije je visoke racune knjizio na adresu bosanske ambasade.
– Zao mi je Mabel. Ona se od pocetka zauzimala za dobra dela. Divim se njenom cvrstom karakteru – izjavljuje Sacirbegoviceva supruga, izazivajuci cudjenje, pre svega cinjenicom da je vezu svog supruga sa plavokosom Holandjankom prihvatila od samog pocetka.
Mabel Smit je, pak, stizala svuda. Bila je, cak, prisutna i u Dejtonu, tokom potpisivanja mirovnog sporazuma. Bernar Anri Levi u svojoj knjizi pise da su, na rucku 4. septembra 1995, u drustvu sa, u to vreme generalom NATO Veslijem Klarkom, diplomatom Ricardom Holbrukom, sedeli Mabel Smit i Muhamed Sacirbegovic.
Istraga ce, najavljuju holandski mediji, morati da odgovori i koliko je ljubavni par mogao da utice na ulogu holandskog bataljona u dogadjajima u Srebrenici. A njih dvoje su, u zvanicnim izvestajima Ministarstva spoljnih poslova Holandije, opisani „kao jedine osobe koje su mimo holandskih zvanicnika mogle da uticu na tok bosanskih dogadjaja“.
– Tokom rata nismo pravili razliku izmedju dostavljaca. Ako su americke firme trenirale bosanske vojnike, a oruzje iz Egipta i Ukrajine transportovano u holandskim kamionima i sve finansirano parama iz Kuvajta, nije za nas predstavljalo problem – izjavio je Sacirbegovic pre nekoliko godina jednom holandskom novinaru. To da je tadasnji americki predsednik zmurio na cinjenicu da Iran redovno snabdeva bosansko trziste oruzjem, danas vise nije tajna. Ilegalni transport isao je preko Turske i bio dobro cuvana tajna cak i po zavrsetku rata. Iz istog perioda datiraju i price, tracevi i optuznice (rec varira zavisno od politicke orijentacije) o pomoci u novcu, oruzju i obucenim borcima od strane Bin Ladena, sudanskih i egipatskih partnera. Cvrsti dokazi do sada nisu objavljeni. Mabel Smit cuti. Da li je znala za sve akcije bivseg ljubavnika i koliko mu je pomagala u ilegalnoj trgovini oruzjem?
Za sada je izvesno da joj titula princeze izmice. Razlog: lagala je o svojoj proslosti, tvrdeci da nije imala vezu sa holandskim kraljem podzemlja Klasom Bruinsmanom. Ljubavna prica koju je otkrio jedan TV novinar ostavila je bez odgovora i pitanje: kako je moguce da tajne sluzbe nisu na vreme ispitale proslost Mabel Smit?
Princ i njegova verenica najavili su vencanje 16. juna. Kraljevska kuca je, zvanicno, 30. juna najavila veridbu. Sluzbe bezbednosti imale su dve nedelje da ispitaju proslost buduce kraljicine snahe. Kazu, premalo. Rok za ovakvu istragu uobicajno je oko 13 sedmica. Da li je premijer Balkenend imao izbora ili ga je kraljica stavila pred svrsen cin? Formalno, premijer nije mogao da spreci da kraljica predstavi par naciji. Veridba je privatna stavar za koju nije potreban pristanak vlade. Premijer je poverovao, nakon razgovora sa Mabel, njenim tvrdnjama, a nedugo potom ustanovio da je obmanut. Mabelinu proslost objavio je novinar – skandal, koji se vise nije mogao zataskati.
Parlament je vec danima u stalnom zasedanju. U medjuvremenu je otkriveno da su obavestajne sluzbe vec 2001. imale saznanja o „kontaktima“ Mabel Smit sa kriminalcem Bruinsmanom i da je za njih znao i bivsi premijer Vim Kok, ali sve je tada zataskano. Ovog puta nije. Pokrenuta je velika istraga.
Prica koju su pokrenuli mediji muci aktuelnog premijera. Po pravilima monarhije, odgovornost ce snositi samo on. Kraljica ce biti postedjena pitanja: koliko je bila upoznata sa prosloscu svoje buduce snahe? Odgovore ce, umesto nje, morati da pruzi premijer.
Lidija Kojasevic