ŽENE DIPLOMATA U đAčKOJ KLUPI

U rezidenciji ambasadora Predraga Simića, održan je zanimljiv sastanak članica udruženja diplomatkinja „Dobrodošli u Francusku“. Samo su dva muškarca dobila pravo, ili se sami nametnuli, da se pridruže ženama željnim znanja i druženja. Skup je organizovala ambasadorova supruga Jasminka, a tog popodneva, decembarski namrgođenog, tridesetak „diplomatkinja“ iz različitih zemalja sveta, smestile su se u „klupe“ svečanog salona.
– Sve smo članice udruženja „Dobrodošli u Francusku“, osnovanog pre 25 godina pod pokroviteljstvom Kej d Orseja, odnosno, Ministarstva spoljnih poslova Francuske – sažima Jasminka.
Ovo udruženje, iako amatersko, deluje kao profesionalno. Sve vrste akcija su odlično razrađene i sve se završavaju – koktelom.

– Cilj je da supruge ambasadora i članova diplomatskog kora bolje upoznaju Pariz i celu Francusku, kao i da se druže. U tu svrhu oformljeno je 35 tematskih grupa (francuski jezik, istorija, slikarstvo, nacionalna kuhinja i slično) i svako može da odabere ono što ga najviše interesuje. Sastanci, u šta su uključena i predavanja, su jednom mesečno, a Generalni forum je svakog septembra – objašnjava Jasminka.

Ima i muškaraca

– Veoma smo brojni. U Parizu boravi oko 30.000 diplomata, možete zamisliti kolika je to armija žena. Uh, pardon, ima žena abasadora, pa su nam u članstvu i njihovi supruzi, dakle, i „pratioci“ su dobrodošli – kaže domaćica sastanka.

Kao domaćica ona je osvetlala obraz. NJen izbor je bio predstavljanje madam Klod Brelot, egiptologa, istraživača i diplomca starih jezika (latinski, grčki, hebrejski, armenski, akadski), pisca brojnih naučnih radova, članaka, prevodioca, žene koja voli Srbe i koja, malo-malo, pa nas u svom izlaganju spomene.
Svaka od učesnica imala je blok u ruci, pa marljivo upisivala.
– Oduševilo nas je predavanje o najnovijim otkrićima koja se tiču Maja, Etruraca…. A, evo, u goste su mi došle bivša ambasadorka Monaka, supruga hrvatskog ambasadora, Gvatemale, Grčke, ambasadorke Slovačke i Rumunije… Sve smo izgradile prijateljski odnos, a putovanja su nam posebne poslastice. One preko mene upoznaju moju Srbiju, a ja „ulazim“ u njihove zemlje. Svako sa svoje strane i na svoj način predstavlja svoju maticu, a evo, ja sam dovela Milicu Živadinović i po celoj rezidenciji izložila njen ciklus slika „Kosmičko oko“, jer sam zaključila da odgovara kosmičkom univerzumu u kojem su smeštene sve nestale idanašnje civilizacije – nabraja Jasminka.
A posle završenog časa i burnog aplauza, domaćica je pripremila „čaj u pet“ sa svakojakim kolačićima, na šta je otpočela prava ženska graja kao potvrda da se međusobno poznaju i razumeju i da tokom boravka u Francuskoj ispisuju jednu od najlepših knjiga uspomena.

„Kosmičko oko“

Milica Živadinović (33), sa diplomom Fakulteta primenjene umetnosti i dizajna, nastavila je studije likovnih umetnosti u Versaju, a sada je na doktorskim studijama na Univerzitetu Pariz 8. U „gradu svetlosti“ živi od 1999. godine, gde redovno izlaže, kao i u rodnom Beogradu.
– „Kosmičko oko“ je ciklus započet 2007. godine. U oku vidim ceo univerzum, oko mi se transformiše u planetu, mikrosvet se pretvara u makrokosmos. Ovi projekti uklopiće se u Međunarodnu godinu astronomije koja će se širom sveta proslavljati 2009. godine – informiše Milica.