Živimo u zemlji bez raspleta: Vladimir Kostić za Nedeljnik o “ProGlasu”, izborima, Evropi, Kosovu, medijima, mladima…

zivimo-u-zemlji-bez-raspleta:-vladimir-kostic-za-nedeljnik-o-“proglasu”,-izborima,-evropi,-kosovu,-medijima,-mladima…

U nedelji pred izbore o stanju nacije i predstojećim izborima Nedeljnik razgovara sa Vladimirom Kostićem, profesorom, lekarom, bivšim predsednikom SANU, jednim od inicijatora „ProGlasa“.

Na pitanje šta bi moglo da bude mera uspeha “ProGlasa”, Kostić odgovara:

“’ProGlas’ mi je pokazao da je i ova zbunjena, dezorijentisana i usamljena Srbija i dalje velika tajna. A sa tajnama treba postupati oprezno. Danas, kada kanonada iracionalnih i neutemeljenih napada na njegove inicijatore dostiže novi vrhunac, do nivoa denuncijacija, možda će jedna od mera uspeha biti dimenzije odioznosti sa kojom ćemo se suočiti tokom sledećih nekoliko dana. Izgleda da je ‘ProGlas’, bez obzira na njegov uspeh ili neuspeh, bio potrebniji meni kao pojedincu nego što mi je potreban njegov odjek u javnosti, ma kako vam to sebično zvučalo. Na kraju krajeva, možda ne bi bilo loše da ‘ProGlas’ tako dožive i oni koji su ga potpisali.”

Glavni urednik Nedeljnika Veljko Lalić pitao je Kostića da li ima razumevanja za one koji su se povukli u svoju mirnu sadašnjost, koji žive u svom mehuru trudeći se da ih ništa ne dotiče?

“Neko je rekao da birače ne čine heroji, već skupljači maraka i ljubitelji kanarinaca. Otkuda meni pravo da ne razumem uplašene ljude? Jedan od razloga straha je što živimo u zemlji bez raspleta. Samo u poslednjih par meseci svedočili smo impresivnom broju skandala i afera – šta je od toga dobilo rasplet? Čovek u takvoj nedorečenosti postaje nesiguran, gubi poverenje u institucije i podložan je manipulacijama. Kao izlaz mu se nameće lik kakvog vođe, ali o opasnostima izgradnje kulta ličnosti sam više puta pisao, manje-više neprimećeno. Ovi izbori su u tom smislu detaljno osmišljeni društveni eksperiment, čije ćemo rezultate, bojim se, razumeti kasno. Nikada nije postojala mirna sadašnjost, niti mogućnost sakrivanja – to bismo morali da znamo. Autokratiju, kao uostalom i tiraniju koja se nalazi samo par koraka dalje, Hana Arent shvata kao izopačenje ionako lažnog egalitarizma, jer preti svima kao podjednako nebitnima. Problem je što strah rađa mržnju i time se povratna sprega naših problema nepovratno zatvara”, rekao je Kostić.

Bivši predsednik SANU kaže da je Srbija postala zatvoreno i nepokretno društvo.

“U proseku uveliko sredovečni, prigrlili smo oportunizam i život nam promiče kao u kakvom dosadnom karuselu – vrtimo se ukrug do iznemoglosti. Ubedili smo sami sebe da smo zaslužili da nam budućnost na adresu dostavi neko drugi. Pretpostavljam da računamo na neku dostavljačku službu, kakvih su nam ulice danas pune.”

Hteli to ili ne, Evropa je naš civilizacijski krug, naše kulturno-istorijsko ishodište i stanište, naveo je Kostić.

“I kao država i kao pojedinci odrastali smo u senci njenih vrednosti. U kritičnim vremenima naši značajni zemljaci donosili su u Srbiju velike evropske ideje na kojima se potom gradila država i njeni zakoni, ustrojstvo građanskog društva i fragilne demokratske tekovine, univerzitet, umetničke pravce…, branili te iste vrednosti u svetskim ratovima. Konačno, kuda nam to deca odlaze u potrazi za boljim životom?”

Vladimir Kostić za novi Nedeljnik govorio je o srpskom društvu, o prošlosti i budućnosti, o novoj klasi i tradicionalnim vrednostima, o našim najvećim zabludama, izborima i listama, medijima i manipulacijama, Kosovu i Evropi…

Ceo intervju objavljen je u novom broju, koji je na svim kioscima od četvrtka, 14. decembra

Post Views: 82

Originalni tekst