Sandžački muftija Muamer Zukorlić, uz podršku bosanskog reisa Mustafe Cerića, pokušava da iskoristi zategnutu situaciju između Srbije i zapadnih sila zbog Kosova ne bi li za Sandžak izborio teritorijalnu autonomiju i tako oslabio ulogu Srbije u regionu.
Ovo je postalo očigledno nakon jučerašnjeg intervjua u crnogorskim Vijestima u kojem je Zukorlić istakao da je autonomija Sandžaka (u Srbiji i Crnoj Gori) neminovan društveni proces i ocenio da bi zbog stabilnosti Srbije i Crne Gore o tome trebalo na vreme voditi dijalog. Muftija je juče prvi put pomenuo i Južni Tirol kao obrazac kako bi ta autonomija trebalo da izgleda. Iako je prethodnih dana malo spustio loptu pozivom vlastima u Beogradu na rešavanje praktičnih, verskih, obrazovnih i ekonomskih problema, Zukorlić je opet stavio do znanja da teži daljem rasparčavanju Srbije.
Izvor Alo! iz Vlade Srbije smatra da je Zukorlićev zahtev za autonomiju nerealan.
– On želi da se nametne kao relevantni faktor s kojim se pregovara u ime Bošnjaka, iako iza sebe nema većinu Bošnjaka. Zašto bi vlada prihvatila da pregovara s čovekom koji uživa malu podršku? Onda bi svako ko za sobom ima nekoliko stotina ostrašćenih ljudi ispostavljao zahteve i tražio pregovore – kaže izvor Alo!, koji ipak dodaje da je Zukorlić sposoban da napravi problem jer vešto manipuliše narodom.
Podršku za svoje ciljeve Zukorlić sve glasnije dobija i od muftije bosanskog Mustafe Cerića, kome priznaje primat i nad vernicima u Srbiji. Cerić je za Bajram, koji su muslimani juče proslavili, poručio je da je šokiran brutalnošću beogradskih vlasti i bezobzirnošću bošnjačkog političkog fenomena Sejde Bajramovića. On je zatražio da se sva pitanja u Srbiji rešavaju dogovorom dva konstitutivna naroda, Srba i Bošnjaka.
Cerić je tako svojim sunarodnicima u Srbiji priznao status koji u Ustavu Srbije nemaju, a što je jedan od zahteva Zukorlića. Cerić je podržao i Zukorlićev zahtev Briselu da u Sandžak uputi posmatrače.
Analitičar i stručnjak za terorizam Dževad Galijašević kaže za Alo! da dogovor Srbije sa EU u vezi s Kosovom neće obeshrabriti Zukorlića u nameri da i dalje destabilizuje Srbiju.
– Ono što zastupa Zukorlić nije religija već politički sistem i ideologija bliska radikalnim islamistima kakvi su Hamas ili Al Kaida. Ako vlasti u Srbiji pristanu da mu daju legitimitet kao glavnom faktoru u Sandžaku, onda će rizikovati da unište lojalitet prema državi koji postoji kod većine muslimana koji u njoj žive – smatra on. Galijašević tvrdi da Zukorlićev konačni cilj nije teritorijalna autonomija Sandžaka, za koju i sam zna da nije ostvarljiva, već dalje podgrevanje nestabilnosti. Zukorlić je u svom delovanju, pored islamista, u bliskoj vezi i sa SAD, što samo na prvi pogled može izgledati čudno.
– Konačan cilj je geopolitičko uništenje Srbije kao značajnog regionalnog faktora. Važno je da se ona drži pod tenzijom dok se ne završi kosovska priča, što ne znači da se njeno iscrpljivanje stalnim tenzijama i posle toga neće nastaviti, pošto jačanje Srbije nije u skladu sa interesima SAD u regionu – smatra Galijašević. Prema njegovim rečima, Zukorlić je klon reisa Cerića, koji je sebi namenio ulogu balkanskog ajatolaha, a povezuju ih krupni arapski kapital, naklonost prema vehabijama i američko namigivanje za sve njihove poteze.
Zoran Stoiljković, profesor FPN-a u Beogradu, preporučuje sandžačkim liderima da svoje zahteve u Srbiji pokušaju da ostvare u okviru regionalizacije i neke vrste kulturne autonomije.
– Najvažnije je da se zaustavi ekstremizam sa svih strana i da vlast u Srbiji započne ozbiljan dijalog, a ne da stalno kao iz šešira vadi sagovornike koji njoj odgovaraju, što joj se na duži rok može obiti o glavu – smatra Stojiljković.
Kažeš autonomija i Tirol, a misliš država
Južni Tirol, koji je Zukorlić naveo kao primer autonomije prikladan za Sandžak, autonomna je regija u severoistočnoj Italiji i sastoji se od dva područja: Trento, u kojem žive Italijani, i Južni Tirol, u kojem žive Nemci. Raspolaže kompetencijama za većinu pitanja iz ekonomske, političke i kulturne sfere, dok o odbrani, poštanskim i telegrafskim uslugama, pravnom i poreskom sistemu i spoljnoj politici može samo da utiče na sprovođenje zakona koje donosi italijanski parlament. Južni Tirol zadržava 90 odsto poreza. Iako se smatra najboljim primerom uređenja manjinske autonomije u Evropi, povremeno se i otuda mogu čuti zahtevi za nezavisnost.
Zahteve za autonomiju Beogradu je prvi put početkom devedesetih isporučila Slovenija, koja se vrlo brzo odvojila vojnom akcijom u kojoj su ubijani golobradi mladići koji su služili u JNA. U sličnu oblandu, zahteve su uvijale i ostale bivše jugoslovenske republike, a autonomiju su javno proklamovali i kosovski Albanci dok uz pomoć NATO nisu isterali srpsku vojsku i policiju sa Kosova.
Jusufspahić na bajramskoj sofri u Kragujevcu
U kragujevačkoj pešačkoj zoni juče je organizovana bajramska sofra, povodom završetka ramazanskog posta .Najradosniji praznik u islamu vernicima u Šumadiji juče je iz Kragujevca čestitao muftija srpski Muhamed Jusufspahić.
Posle skoro pola sata zakašnjenja, Jusufspahić se počastio pitama i baklavama sa sofre ljubavi, prijateljstva i zbližavanja. Osim u Kragujevcu, bajramska sofra u naredna dva dana organizuje se u Novom Sadu, Beogradu i Malom Zvorniku.