Грац: Тесла, човек испред времена

Грац:-Тесла,-човек-испред-времена
Грац: Тесла, човек испред времена

У Грацу, граду у који је Никола Тесла, један од највећих светских научника, стигао са 19 година и у којем је провео део свог живота, организован је догађај – “Никола Тесла испред времена”, који је одушевио публику. Назив догађаја у потпуности описује човека који је, практично, изумео будућност својим проналасцима попут наизменичне струје без које свет какав је данас не би постојао. Тесла је обележио век у којем је живео, а његов живот предмет је бројних филмова и књига.
Публика у просторијама Техничког универзитета у Грацу је имала јединствену прилику да ужива у пројекцији филма “Бежично: неиспричане приче о Николи Тесли” у продукцији Музеја Николе Тесле из Београда. Филм је инспирисан књигом “Тесла – дух, дело, визија” аутора професора др Бранимира Јовановића, који је приказао мање познате аспекте живота великог научника.

После филма уследило је предавање Владимира Перића, кустоса музеја, на тему “Еколошка свест Николе Тесле”.

И филм и предавање, уз све познате чињенице о овом великом човеку, открили су публици бројне детаље живота и рада који се простирао од некадашњег Аустроугарског царства до Сједињених Америчких Држава.

Догађај је окупио бројне госте из академске заједнице и српске дијаспоре. Као домаћин публици се обратио др Хорст Бишоф, ректор Техничког универзитета у Грацу, професор који је истакао важност оваквих иницијатива у повезивању науке и културе. Присутне је поздравила и Ивона Јевтић, директорка Музеја Николе Тесле у Београду, а пројекцији је присуствовао и професор др Франц Хас, декан Машинског факултета у Грацу.

Покретач ове иницијативе кроз коју се подсећа на живот и дело Николе Тесле је огранак Хуманитарне организације Срби за Србе у Аустрији, на челу са идејним творцем догађаја, Стефаном Копривицом, председником огранка у Аустрији.

Идеји и реализацији пројекта српске заједнице у Грацу свесрдно је помогао Савез Срба у Штајерској, предвођен председником Гораном Јовићем и потпредседником Жељком Милиновићем.

Циљ иницијативе српске заједнице је да настави неговање лика и дела Николе Тесле у Грацу кроз бројна дешавања у будућности.

Подршка
Подршку догађају у оквиру пројекта Српско-аустријски мостови дали су Град Грац, Музеј Николе Тесле у Београду, Технички универзитет у Грацу и Министарство спољних послова Србије.

Изузетна посета
Догађај у просторијама Техничког универзитета био је изузетно посећен, а несумњиво је да ће и наредни догађаји у Грацу бити подједнако посећени, јер научник који је иза себе оставио више од 700 проналазака и по коме име носе, између осталих, јединица за јачину магнетног поља, београдски аеродром, један аутомобил, али и угао улица у Њујорку, граду у којем је живео и у њему преминуо и не заслужује ништа мање.

Извор: Вести 

Detaljnije